Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Świętuj razem z nami! 70 lat Muzeum Narodowego

Świętuj razem z nami! 70 lat Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Świętuj razem z nami!

70 lat Muzeum Narodowego we Wrocławiu

14-15 lipca 2018 roku

Zabytki do oglądania, dotykania i wąchania, koncert zespołu Małe Instrumenty, oprowadzania kuratorskie po nowej wystawie stałej Cudo-Twórcy i bezpłatny wstęp przez cały weekend dla osób urodzonych w 1948 roku – to niektóre z atrakcji przygotowanych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji jubileuszu siedemdziesięciolecia powstania. Na wspólne świętowanie zapraszają również oddziały: Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł i Muzeum Etnograficzne.

W jubileuszowy weekend będzie można również wziąć udział w grze z nagrodami. Każdy, kto w dniach 14-15 lipca odwiedzi cztery oddziały Muzeum Narodowego we Wrocławiu, odpowie na pytania znajdujące się na specjalnej karcie zadań i zbierze pamiątkowe pieczątki, będzie miał okazję wygrać atrakcyjne nagrody. Więcej informacji na www.mnwr.pl.

Gmach Główny

plac Powstańców Warszawy 5

14 lipca, godz. 12.00

Niespodzianki w przybytku Muz, czyli o ciekawostkach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Uczestnicy poznają krótką historię budynku, ekspozycji i upowszechniania zbiorów muzealnych. Prelegentka, pani Jadwiga Jasińska-Sadura, opowie o pracy muzealników i sekretach wybranych obiektów. Słuchacze dowiedzą się też, że nie tylko ludzie upodobali sobie gmach obecnego Muzeum Narodowego.

14 lipca, godz. 12.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Cudo-Twórcy” – Sztuka Wschodu

Oprowadza pani Dorota Róż-Mielecka. Wstęp wolny.

Zapisy

14 lipca, godz. 13.00-15.00

Zaułek zabytków do oglądania, dotykania i wąchania

Zajęcia rodzinne na stoisku z zabytkowymi przedmiotami z dziedziny rzemiosła artystycznego wyselekcjonowanymi z magazynów muzealnych. Będzie można wysłuchać opowieści, rozwiązać rebusy oraz dotknąć wybranych zabytków. Spotkanie poprowadzi pan Grzegorz Wojturski. Wstęp wolny.

Zapisy, tel. 71 372 51 48.

14 lipca, godz. 15.00-17.00

Uwaga! Piraci pod Muzeum

Zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Po przejściu werbunku i założeniu pirackiego stroju uczestnicy spotkania wyruszą w rejs pełen przygód. Dotrą na Wyspę Muzealnych Zagadek, staną oko w oko z morskimi stworami, rozegrają bitwę morską. Czy złapią w żagle pomyślny wiatr? Czy uda się im rozwiązać zagadki? Czy piratki będą traktowane ulgowo? A przede wszystkim, czy w podróży nie przeszkodzi Diabeł Morski? O tym należy się samemu przekonać. Każdy, kto dopłynie do celu, otrzyma piracki certyfikat. Spotkanie poprowadzi pan Sławomir Ortyl. Wstęp wolny.

Zapisy, tel. 71 372 51 48.

14 lipca, godz. 15.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Cudo-Twórcy” – Ceramika i szkło współczesne

Oprowadza pani dr Barbara Banaś. Wstęp wolny.

Zapisy

14 lipca, godz. 20.00

Koncert zespołu Małe Instrumenty

Toy Piano, będąc nieprofesjonalną miniaturą tradycyjnego pianina lub fortepianu, rozwijało się od drugiej połowy XIX wieku i nigdy nie było przedmiotem zainteresowań Fryderyka Chopina. Do muzyki „poważnej” dostało się dopiero w połowie XX w., dzięki twórczości Jana Cage’a. Jednak twórczość Chopina nie mogła znaleźć lepszego „małego” instrumentu niż właśnie Toy Piano. Zespołowi udało się pozyskać wyjątkowe egzemplarze Toy Piano, reprezentujące najciekawsze rejony możliwych brzmień i to one właśnie pojawią się na koncercie. Małe Instrumenty wystąpią w składzie: pani Iwona Sztucka, pani Justyna Skoczek i pan Paweł Romańczuk. Wstęp wolny.

15 lipca, godz. 12.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Cudo-Twórcy” – Rzemiosło i sztuka zdobnicza

Oprowadza pani Małgorzata Korżel-Kraśna. Wstęp wolny.

Zapisy

15 lipca, godz. 12.00-14.00

Tworzymy panoramę Wrocławia

Zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich będzie wspólnie malować na dużym formacie szarego papieru widok na Ostrów Tumski, a druga malować gmach muzealny od strony Odry. Oba widoki będą ujęte widokiem rzeki (Most Pokoju, wyspa Piaskowa), połączone dadzą panoramę. Zajęcia będą poprzedzone uważnym oglądaniem pod kierunkiem prowadzącej obu widoków. Zakończą się prezentacją namalowanej panoramy i rozdaniem uczestnikom pamiątkowych pocztówek związanych z Muzeum. Spotkanie poprowadzi pani Izabela Trembałowicz-Chęć. Wstęp wolny.

Zapisy, tel. 71 372 51 48.

Muzeum Etnograficzne

ul. Romualda Traugutta 111/113

14 lipca, godz. 13.00

Gra w Muzeum

Muzeum Etnograficzne zaprasza do gry. Przez zielony dziedziniec oraz salę wystawienniczą poprowadzony zostanie szlak, który odkrywać będą grający. Nie na oślep, a zgodnie ze wskazówkami, które ukryte zostaną w kolorowych kopertach. Każdy kolejny krok przybliżać będzie do odkrycia skarbu, do którego droga pełna będzie misji i niespodzianek. Warsztaty rodzinne poprowadzi pani Marta Baluch. Wstęp wolny.

14 lipca, godz. 15.00

Jak zbierać i opracowywać historie mówione?

Wykład pani Anny Lewińskiej przybliży praktyczne strony prowadzenia badań terenowych opartych na metodologii oral history. Bazując na przykładach i anegdotach z badań prowadzonych na Dolnym Śląsku, będzie można poznać pułapki czyhające nawet na doświadczonych badaczy. Wydarzenie towarzyszy wystawie Słuchaj Przedmieścia! Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

ul. Wystawowa 1

14-15 lipca, w godzinach otwarcia Pawilonu

Kącik pracy twórczej

W kąciku będzie można wspólnie rozwiązywać krzyżówki oraz stworzyć pracę plastyczną pod hasłem „Muzeum za 70 lat”. Wstęp wolny.

14 lipca, godz. 11.00

Po co dzieciom muzeum?

Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Jubileusz to świetna okazja, by zastanowić się nad tym, po co dzieciom muzeum? Uczestnicy zastanowią się nad tym, co jest potrzebne do tego, by muzeum było ciekawym miejscem; zwiedzą Pawilon Czterech Kopuł i stworzą własny projekt muzealnej kolekcji. Spotkanie poprowadzi pani Alicja Abramowicz. Wstęp wolny.

Zapisy, tel. 71 712 71 81.

15 lipca, godz. 11.00

Chlust, chlap, szur, plask

Warsztaty dla dzieci w wieku od 3 lat 5 lat. Z okazji siedemdziesiątych urodzin Muzeum zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, które odbędą się na dworze. Uczestnicy zajęć będą mieli do dyspozycji farby i bynajmniej nie pędzle. Powstaną abstrakcyjne dzieła. Rodziców prosimy o przygotowanie się na brudne rączki i ubranka. Spotkanie poprowadzi pani Alicja Abramowicz. Wstęp wolny.

Zapisy, tel. 71 712 71 81.

15 lipca, godz. 12.00

Uwaga, manifest!

Warsztaty dla dorosłych. Wielu artystów, zarówno tych polskich, których prace można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł, jak i tych spoza naszego kraju, tworzyło manifesty. Podczas warsztatów uczestnicy będą odkrywać artystyczne programy twórców i sprawdzać, jakie były ich cele. Nie obędzie się również bez twórczego zadania: po pierwsze – manifest, po drugie – dzieło. Spotkanie poprowadzi pani Monika Krysztofińska. Wstęp wolny.

Zapisy, tel. 71 712 71 81.

Godziny otwarcia

Gmach Główny:

14 lipca

Otwarte od godz. 10.30 do godz. 21.00 (od 18.00 do 21.00 czynna będzie tylko wystawa Cudo-Twórcy)

Wystawy stałe: wstęp wolny, wystawy czasowe: 3 zł, wykłady/zabawy dla dzieci: wstęp wolny

15 lipca

Otwarte od godz. 10.30 do godz. 18.00

Bilety wstępu zgodne z cennikiem, wykłady/zabawy dla dzieci: wstęp wolny

Pawilon Czterech Kopuł:

14 lipca

Otwarte od godz. 10.00 do godz. 20.00

Wystawy stałe: wstęp wolny, wystawy czasowe: 3 zł, wykłady/zabawy dla dzieci: wstęp wolny

15 lipca

Otwarte od godz. 10.00 do godz. 18.00

Bilety wstępu zgodne z cennikiem, wykłady/zabawy dla dzieci: wstęp wolny

Muzeum Etnograficzne:

14 lipca

Otwarte od godz. 10.00 do godz. 18.00

Wystawy stałe: wstęp wolny, wystawy czasowe: 3 zł, wykłady/zabawy dla dzieci: wstęp wolny

15 lipca

Otwarte od godz. 10.00 do godz. 16.00

Bilety wstępu zgodne z cennikiem, wykłady/zabawy dla dzieci: wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.