Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Symbole Polskości — Nowoczesny Patriotyzm

Symbole Polskości — Nowoczesny Patriotyzm

Centrum Kultury Zamek

Wystawa odzieży patriotycznej oraz rodzinne, międzypokoleniowe śpiewanie ważnych w historii Polski pieśni to propozycje leśnickiego Centrum Kultury Zamek na uczczenie listopadowej rocznicy odzyskania niepodległości.

Od 2 listopada 2015 roku w Centrum będzie można oglądać wystawę Symbole Polskości – Nowoczesny Patriotyzm, na której zobaczymy przede wszystkim różne rodzaje koszulek z patriotycznymi nadrukami, zyskującymi coraz większą popularność wśród młodego pokolenia, oraz plakaty z grafikami patriotycznymi. Natomiast 18 listopada organizatorzy zapraszają całe rodziny do wspólnego śpiewania polskich pieśni z zamkowym chórem Ballada.

Symbole polskości

Symbole Polskości – Nowoczesny Patriotyzm to wystawa, która przede wszystkim pozwala spojrzeć na najważniejsze symbole ojczyzny bardziej współcześnie, bez zbędnego patosu, jak na element codziennego życia.

Na wystawie odzieży patriotycznej, przygotowanej we współpracy z wrocławską firmą Surge Polonia, znajdują się grafiki odnoszące do symboli, z którymi identyfikowali się Polacy w ciągu wieków. Nawet tak zasadniczy symbol dla polskiej państwowości jak biały orzeł zmieniał się w czasie różnych zawirowań historycznych, na co wpływ miały zarówno kolejne dynastie rządzące Rzeczpospolitą, jak i zmieniający się ustrój naszej Ojczyzny. Podobnie różne jednostki wojskowe odnosiły się często do barw narodowych w sposób bardzo kreatywny, tworząc swoją symbolikę i sięgając przy tym również po niestandardowe motywy. Przekrój tych symboli ujętych w nowoczesnej i, co najważniejsze, użytkowej formie będzie można oglądać przez cały listopad w przestrzeniach wystawienniczych na pierwszym piętrze w Centrum Kultury Zamek.

Symbole polskości

18 listopada organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy lubią wyrażać swoje uczucia przez muzykę, na wspólne, międzypokoleniowe śpiewanie ważnych utworów polskiej historii. Pieśni patriotyczne łączyły Polaków zarówno w chwilach wzniosłych, radosnych, jak i smutnych oraz trudnych. Zawsze jednak były obecne pod strzechami, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zamkowa propozycja na rodzinne śpiewanie jest nawiązaniem do tej tradycji. Uciekając od sztywnych ram tradycyjnego koncertu, organizatorzy zapraszają do śpiewania z członkami zamkowego chóru Ballada razem we wspólnym kręgu.

Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław

Symbole Polskości – Nowoczesny Patriotyzm: 2-30 listopada 2015 r., wstęp wolny

Zaśpiewajmy razem – rodzinnie i patriotycznie: 18 listopada 2015 r., godz. 17.00, wstęp wolny

Symbole polskości

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.