Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Symbolika mityczno-obrzędowa w „Weselu”, „Warszawiance” i „Nocy listopadowej”

Symbolika mityczno-obrzędowa w „Weselu”, „Warszawiance” i „Nocy listopadowej”

Muzeum Łazienki Królewskie

Symbolika mityczno-obrzędowa

w „Weselu”, „Warszawiance” i „Nocy listopadowej”

6 października7 października 2023 roku

Poznaj symbolikę dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Podczas dwudniowego spotkania, które poprowadzi literaturoznawca, pani dr hab. Iwona E. Rusek, analizować będziemy Wesele, Warszawiankę oraz Noc listopadową.

Stanisław Wyspiański był twórcą, który w swoich dziełach nawiązywał do spuścizny antyku oraz rodzimych wierzeń. Te ostatnie odnosiły się do sfery obrzędowo-symbolicznej, obecnej w życiu człowieka w najważniejszych momentach jego egzystencji: podczas narodzin, wesela i śmierci.

Podczas spotkania przeanalizujemy dramaty Stanisława Wyspiańskiego przez pryzmat rytualnych znaczeń i wynikających z nich sensów. Wesele odczytane zostanie w kontekście Misteriów w Agraj oraz starodawnych obrzędów przejścia; Warszawianka analizowana będzie w kontekście archetypowego znaczenia pieśni jako łącznika z pokoleniami przodków, a także odwołania do mitycznej postaci wieszczki, z kolei Noc listopadowa ujawni związki z eleuzyńską tajemnicą śmierci oraz rytuałami inicjacyjnymi, których celem jest odrodzenie.

Spotkanie odbędzie się 6 października w godz. 18.00–19.30 oraz 7 października w godz. 14.00–16.00 w Pałacu Myślewickim (ul. Agrykola 1). Wstęp wolny. Kurator projektu: Joanna Szumańska (Muzeum Łazienki Królewskie). Zapisy

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.