Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Odzyskiwanie historii Wrocławia — propozycja zagospodarowania odkrytych powierzchni średniowiecznej synagogi

Odzyskiwanie historii Wrocławia — propozycja zagospodarowania odkrytych powierzchni średniowiecznej synagogi

Fundacja Bente Kahan / Fundacja OP ENHEIM

Odzyskiwanie historii Wrocławia – propozycja zagospodarowania odkrytych powierzchni średniowiecznej synagogi przy ul. Szewskiej 49 (Instytut Historyczny UWr)

17 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00 zapraszamy na debatę, która odbędzie się hybrydowo w OP ENHEIM przy pl. Solnym 4 we Wrocławiu oraz na platformie Zoom.

Synagoga została odkryta w trakcie prac badawczych w 2021 roku. Podczas remontu budynku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego natrafiono na strukturę przypominającą średniowieczną świątynię żydowską. Jest to nietypowe odkrycie: w okolicach Rynku stały jedynie kamienice mieszczańskie, dodatkowo teren ten był wcześniej wielokrotnie badany. Synagoga datowana jest na XIV wiek, co czyni ją jedną z najstarszych w tej części Europy, i prawdopodobnie należała do pierwszej wrocławskiej gminy żydowskiej.

W ubiegłym roku w ramach naszego projektu „Historia odzyskana”, współfinansowanego przez gminę Wrocław, prowadziliśmy dalsze badania w celu odkrycia mykwy, tradycyjnego zbiornika do rytualnych kąpieli. Kierownikiem prac archeologicznych został pan dr Paweł Duma z Uniwersytetu Wrocławskiego. Znaleziono wiele pozostałości, w tym sklepienia, filary, ceramikę, kafle, kości, mury oraz pomieszczenie, w którym najprawdopodobniej znajdowała się męska sala modlitw. Obecnie nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy była tam mykwa. Finalizowana jest koncepcja zagospodarowania odkrytych powierzchni historycznych na potrzeby ekspozycyjne, z dostępnością społeczną i turystyczną. Naszym zdaniem temat wymaga szerokich konsultacji społecznych.

Udział w debacie wezmą m.in.: pani prof. Małgorzata Chorowska (Politechnika Wrocławska), pan prof. Jerzy Kos (Uniwersytet Wrocławski), pani arch. Anna Kościuk (Archikon), pan dr Paweł Duma (Uniwersytet Wrocławski), pani Karolina Jara (Fundacja OP ENHEIM), przedstawiciele władz Uniwersytetu Wrocławskiego, władz Wrocławia i organizacji pozarządowych. Debatę poprowadzą: pani Bente Kahan i pan dr Marek Mielczarek. Zapraszamy do aktywnego udziału w debacie. Wydarzenie dofinansowane przez miasto Wrocław.

Wydarzenie na Facebooku

Zapraszamy na debatę

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.