Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: „Szalona Małgorzata”, czyli o inspiracjach dawną twórczością artystyczną w sztuce współczesnej

„Szalona Małgorzata”, czyli o inspiracjach dawną twórczością artystyczną w sztuce współczesnej

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki serdecznie zaprasza na dziesiąty wykład z cyklu Ta straszna sztuka współczesna.

pan dr Tomasz Mikołajczak

„Szalona Małgorzata”, czyli o inspiracjach dawną twórczością artystyczną w sztuce współczesnej

15 maja 2014 r., godz. 18.00

Dyskusję po wykładzie poprowadzi p. Gabriela Pienias.

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 36, sala 309

harmonogram wykładów

profil WFSHS na Facebooku

Powroty zainteresowania twórczością artystyczną minionych epok wyznaczały w przeszłości istotne punkty zwrotne historii sztuki. Liczne odmiany „renesansów” przywracały twórczości klasyczne ideały sztuki antyku, zaś dziewiętnastowieczny historyzm podniósł do rangi obowiązującej zasady odwoływanie się do dziedzictwa minionych epok. Dopiero dwudziestowieczne doświadczenie modernizmu, koncentrujące się na wielkim projekcie reformatorskim świata, radykalnie odrzuciło ciążący balast przeszłości. Jednakowoż, od lat 70. XX wieku w sferze twórczości obserwuje się powrót do figuracji, narracji, ornamentu, podmiotu, ekspresji i harmonii. Nowa perspektywa ponowoczesności pozwoliła artystom na „przepracowanie” (Lyotard) przeszłości i konstruowanie nowych układów z martwych i przebrzmiałych historycznych konwencji, form i języków.

dr Tomasz Mikołajczak – pracownik Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki i kultury oraz problemów sztuki współczesnej. Zajmuje się śledzeniem relacji pomiędzy sztuką a polityką w różnych okresach historycznych oraz zagadnieniem dziedzictwa kulturowego mniejszości wyznaniowych, interesuje się także historią wnętrz i historią sztuki użytkowej, szczególnie okresu dwudziestolecia międzywojennego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.