Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Szklane Królestwo. Noc Muzeów w Muzeum w Gliwicach

Szklane Królestwo. Noc Muzeów w Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach

Pokazy produkcji szkła tradycyjnymi hutniczymi metodami, warsztaty szklanego rzemiosła, sztuka witrażownicza i największa na świecie szklana harfa, którą usłyszymy podczas koncertu zespołu Glass Duo, będącego ukoronowaniem wieczoru. 19 maja 2018 roku w Noc Muzeów otworzą się podwoje Szklanego Królestwa. Przedstawimy szkło we wszelkich wcieleniach i postaciach… Zapraszamy do Muzeum w Gliwicach.

Amorficzny, to znaczy bez wyraźnie wyróżnionej struktury wewnętrznej, stop dwutlenku krzemu i różnych tlenków metali i nie-metali. Inaczej – szkło. Rozgrzane w hutniczym piecu nabiera konsystencji miodu i otwiera nieskończone pole dla wyobraźni. Ten szlachetny materiał, niezwykle wdzięczne medium ludzkiej twórczości – zarówno użytkowej, jak i artystycznej, będzie głównym bohaterem tegorocznej Nocy Muzeów w Gliwicach.

19 maja w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) przedstawimy szkło we wszelkich wcieleniach i postaciach – od klasyki wzornictwa na wystawie „Barwny świat wielu form…” po współczesne projekty takie jak mleczno-szklane karaluchy młodej artystki z Wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, pani Kaliny Bańki. Czekają nas pokazy produkcji szkła tradycyjnymi hutniczymi metodami przygotowane przez specjalistów z krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła. Będzie można wziąć udział w warsztatach szklanego rzemiosła – grawerując szkło i ozdabiając szklane płytki w kształcie czuwającego lwa i Radiostacji wykonane specjalnie na Noc Muzeów, a także w warsztatach malowania na szkle prowadzonych przez artystkę ludową z Żywca – panią Lilianę Pleńkowską.

Szkło jest materią szczególną. Ożywa przeniknięte światłem. W naszym Królestwie nie mogło zabraknąć witraży, które wprowadzą nas w szklaną metafizykę. O tym, jak powstają malowane witraże, będziemy się mogli dowiedzieć, obserwując artystkę plastyk, panią Justynę Pastuszkę z Pracowni Artystycznej, a także podczas prelekcji poświęconych historii witrażu i różnym metodom jego wykonania. Prowadzić je będą pan Robert Iskandar z Manufaktury Witraży Agir oraz pan Roman Pordzik – ceramik z Pracowni Artystycznej. Mało tego: do tworzenia witraży zaprosimy wszystkich w ogrodzie Willi Caro. Z kolei podczas warsztatów tworzenia biżuterii w przejrzystej, przypominającej szkło żywicy zatopimy kwiaty i drobne przedmioty.

A kruchość i delikatność szkła? Opowiemy o niej z pomocą baniek mydlanych, które mieniąc się tysiącem barw, otoczą nas w ogrodzie Willi Caro, w Bańkowym Miasteczku u stóp Szklanego Królestwa.

Ukoronowaniem wieczoru będzie podróż do świata szklanych dźwięków. Zabierze nas tam koncert zespołu Glass Duo. Koncert, który odbędzie się wieczorem w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, to wyjątkowa okazja, by posłuchać największej na świecie szklanej harfy, która rozbrzmiewała na wielu prestiżowych festiwalach – od Dubaju po Singapur.

To tylko niektóre z przygotowanych przez Muzeum w Gliwicach z okazji Nocy Muzeów propozycji. Szczegółowy harmonogram wydarzeń we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach zawarty jest w Programie Nocy Muzeów.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.