Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Sztuka czarna. Najpiękniejsze mezzotinty z kolekcji Czartoryskich

Sztuka czarna. Najpiękniejsze mezzotinty z kolekcji Czartoryskich

Muzeum Narodowe w Krakowie

Sztuka czarna. Najpiękniejsze mezzotinty z kolekcji Czartoryskich

10 października17 grudnia 2023 roku

Gabinet Rycin i Rysunków Książąt Czartoryskich Muzeum Narodowego w Krakowie prezentuje zespół grafik wykonanych w technice mezzotinty, zwanej także „sztuką czarną”, pochodzących z okresu XVIII i XIX wieku. Na wystawie można zobaczyć między innymi dzieła Bernarda Vogla, Józefa Marchiego, Karola Turnera, Wilhelma Dickinsona oraz Piotra van Bleecka.

Mezzotinta należy do technik rytowniczych, w których odbitki nie przypominają rysunku, ale dzieło malarskie utrzymane w tonacji czarno-białej. Malarski efekt, jaki otrzymywano po wykonaniu odbitki, sprawił, że tę technikę stosowano do reprodukcji wybitnych dzieł malarstwa. To mezzotinty są często jedynym śladem po zniszczonych lub zaginionych obrazach. Przykładem jest eksponowany portret Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej Wilhelma Dickinsona, którego pierwowzór spłonął w Warszawie podczas powstania w 1944 roku.

Kuratorka wystawy: Bożena Chmiel.

Portret Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej Williama Dickinsona

Dzieło. Artysta. Konserwator. Wizualna prezentacja prac konserwatorskich

24 października 2023 – 7 stycznia 2024 roku

W przestrzeni Dziedzińca Muzeum Książąt Czartoryskich można zobaczyć cyfrową prezentację przygotowaną na podstawie dokumentacji prac konserwatorskich wykonanych w ramach projektu „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”.

Podczas realizacji projektu (w latach 2017–2020) w pracowniach muzealnych poddano konserwacji ponad 900 obiektów. Do prezentacji wybrano dzieła o kluczowym znaczeniu dla kolekcji, zróżnicowane pod względem technologicznym, reprezentujące malarstwo zarówno polskie, jak i europejskie oraz rzemiosło artystyczne. Prezentacja przybliża tajniki pracy konserwatorów muzealnych, ukazując etapy działań, oraz przedstawia wyniki interdyscyplinarnych analiz i badań naukowych z dziedziny fizyki, chemii, historii sztuki.

Przygotowała Elżbieta Zygier (główny konserwator MNK). Koordynatorki: Elżbieta Zygier, Małgorzata Chmielewska.

Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.