Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Sztuka pomagania

Sztuka pomagania

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Sztuka pomagania.
Grafika autorska Pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu

Wystawa czynna od 5 do 23 kwietnia 2016 roku

Aukcja prezentowanych prac: 23 kwietnia, godz. 16.00

Wyjątkowa inicjatywa: dorośli pacjenci pomagają chorym dzieciom. Na wystawie pokazanych zostanie 30 prac graficznych wykonanych przez pacjentów Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej. Po ekspozycji wszystkie grafiki przekazane zostaną na aukcję, a zysk uzyskany z ich sprzedaży wspomoże podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Kolekcja, składająca się z 30 prac, przygotowanych w technice akwaforty, powstawała przez ponad 12 miesięcy, a w jej stworzenie zaangażowanych było kilkunastu pacjentów i wielu ludzi dobrej woli. Na pomysł wykorzystania potencjału osób chorych wpadł pan Michał Krasnosielski, z wykształcenia historyk sztuki, z pasji opiekun medyczny i szef wolontariatu we wrocławskim hospicjum bonifratrów. Zainspirował go dr Jan Siestrzyński, który pod koniec XIX wieku w warszawskim Instytucie dla Głuchoniemych zorganizował pracownię litograficzną, a w jej działanie zaangażował swoich podopiecznych. Okazało się, że to doskonały pomysł na aktywizowanie chorych osób i ukierunkowanie ich uwagi na celowe działanie, co przyczynia się do poprawy ich ogólnej kondycji.

Pracę nieprofesjonalnych artystów z Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej koordynowała p. Paulina Partyka, odpowiedzialna za terapię zajęciową w ośrodku, a merytorycznie – z ramienia Akademii Sztuk Pięknych – wspierała p. dr Agata Gertchen. Technika akwaforty, która nie jest skomplikowana, wymagała jednak sporo uwagi, cierpliwości i podstawowej wiedzy. Dlatego Pracownia Grafiki Warsztatowej ASP przeszkoliła w tym zakresie zainteresowanych pacjentów, dbała o dostępność koniecznych materiałów i przygotowywała odbitki grafik na papierze czerpanym, dostarczanym przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Franciszek Wronka — "Niedźwiedź"

Na wystawie można podziwiać prace graficzne w technice dobranej pod kątem fizycznych możliwości chorych osób. Najczęściej wybieranym przez pacjentów tematem grafik były motywy inspirowane naturą – martwą i ożywioną – choć nie zabrakło również wzorów abstrakcyjnych. Pierwsze szkice powstawały zwykle na papierze, na którym tworzono szablon do odwzorowania. Przenosząc wybrane ilustracje na płytki, pacjenci zwykle pracowali samodzielnie, czasami tylko z nieznaczną pomocą koordynatorki zajęć. Prace prezentowane na wystawie są unikatowe i zostały odbite specjalnie na potrzeby akcji pomocy dzieciom z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Grafiki można oglądać w sali 216 Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wstęp z biletem do Muzeum, w soboty wystawę można oglądać bezpłatnie.

Organizatorzy: Bonifraterskie Centrum Opieki Hospicyjnej, Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Partnerzy merytoryczni: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.