Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Sztuka Wicekrólestwa Peru

Sztuka Wicekrólestwa Peru

Muzeum Narodowe w Warszawie

Sztuka Wicekrólestwa Peru

Muzeum Narodowe w Warszawie

Aleje Jerozolimskie 3

2 marca20 maja 2018 roku

Wiosną Muzeum Narodowe w Warszawie zabierze widzów w malowniczą podróż do Ameryki Południowej. Wystawa Sztuka Wicekrólestwa Peru jest opowieścią o spotkaniu dwóch odległych światów – chrześcijaństwa i kultury inkaskiej – dzięki któremu powstały wyjątkowe dzieła malarstwa i złotnictwa. To pierwsza w Polsce tak bogata prezentacja artystycznego dziedzictwa Peru okresu Wicekrólestwa.

Obrazy Matki Boskiej, wizerunki świętych, sceny religijne, a także malarstwo świeckie i przedmioty codziennego użytku, pochodzące z kolekcji Barbosa-Stern, przybliżą widzom oryginalną kulturę Wicekrólestwa Peru – odmienną i egzotyczną, a jednocześnie bliską kulturze europejskiej. Prezentowane eksponaty powstały w ciągu trzystu lat – czasów Wicekrólestwa i pierwszych dekad Republiki założonej w 1821 roku.

Przedstawienia religijne pełniły ważną funkcję w chrystianizacji, objaśniały dogmaty i treści nowej wiary. Wraz z konkwistą – za pośrednictwem rycin – do Ameryki Południowej docierały wpływy sztuki Starego Kontynentu, przede wszystkim włoskiego i niderlandzkiego renesansu oraz manieryzmu. Lokalni twórcy czerpali z tych wzorów, wzbogacając je żywą, indiańską tradycją, zakorzenioną w wyobraźni mieszkańców Wicekrólestwa.

Na wystawie widzowie mogą oglądać przykłady nowej ikonografii, np. Archanioła z arkebuzem oraz cudowne wizerunki, takie jak: Matka Boska z Pomaty, Chrystus Wybawiciel od trzęsień ziemi i Święty Józef z Dzieciątkiem Jezus. Wyroby ze srebra o oryginalnych, wyszukanych formach, świadczące o wybitnym kunszcie miejscowych złotników, przybliżają widzom obyczaje i kulturę życia codziennego. Tradycje tego rzemiosła sięgają w Peru czasów sprzed konkwisty. Na uwagę zasługuje piękna kadzielnica w formie pancernika.

Od 1966 roku w kolekcji Barbosa-Stern gromadzono zabytki pochodzące z okresu Wicekrólestwa i początków Republiki Peru. Ten wyjątkowy zbiór to efekt wieloletnich starań, ofiarności i pasji; pokazywany był dotychczas na ponad stu wystawach na całym świecie. Kolekcja rodziny Barbosa-Stern stanowi jedną z najbardziej systematycznych prób stworzenia nowej narracji historycznej na temat sztuki peruwiańskiej okresu kolonialnego.

W weekend otwarcia wystawy Muzeum przygotowało liczne atrakcje – w piątek ekspozycję można zwiedzić w towarzystwie pana Aldona Barbosy Sterna, współwłaściciela kolekcji, natomiast w sobotę o wyjątkowości sztuki Wicekrólestwa Peru opowiedzą badacze sztuki peruwiańskiej. W niedzielę po wystawie oprowadzi widzów kuratorka, pani Justyna Guze.

Matka Boska Różańcowa, autor nieznany, XVIII wiek

*****

Zwiedzanie wystawy z Aldonem Barbosą Sternem

2 marca, godz. 18.00

zbiórka w Holu Głównym / bilety: 25 zł i 15 zł / oprowadzanie w języku angielskim

Współczesne badania sztuki Wicekrólestwa Peru: bilans historyczny

(Los estudios modernos del arte virreinal peruano: un balance historiográfico)

Ryszard Kusunoki, Ludwik Edward Wuffarden

3 marca, godz. 12.00

Kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min / wykład w języku hiszpańskim z tłumaczeniem na język polski

Oprowadzanie kuratorskie

Justyna Guze

(Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

4 marca, godz. 18.30

zbiórka w Holu Głównym / bilety: 25 i 15 zł / ok. 70 min

Matka Boska Różańcowa, autor nieznany, XVIII wiek

Wystawa dzieł z Colección Barbosa-Stern została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Wystawa odbywa się w ramach obchodów dziewięćdziesięciopięciolecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru – pod patronatem honorowym Ambasady Peru w Polsce, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Peru, ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.