Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Szwecja detektywistycznym okiem

Szwecja detektywistycznym okiem

Centrum Kultury Zamek / Stowarzyszenie Polsko-Szwedzkie „Tillsammans”

Kultury Świata

Szwecja detektywistycznym okiem

10 kwietnia 2014 r., godz. 17.00-18.00

Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław

Wstęp wolny

Tym razem zapraszamy dorosłych i dzieci na podróż przez literacką Szwecję, która słynie z wybitnych powieści kryminalnych oraz fenomenalnej literatury dla dzieci, nie tylko detektywistycznej. W programie dwa spotkania odbywające się w tym samym czasie – jedno przeznaczone dla dorosłych, a drugie dla dzieci. Spotkaniom będzie towarzyszyć wystawa „Dziecko w centrum uwagi” poświęcona szwedzkiej, współczesnej literaturze dziecięcej.

Program:

Dorośli

godz. 17:00-18:00 Obraz współczesnej Szwecji w powieściach kryminalnych bijących rekordy popularności

Spotkanie ilustrowane zdjęciami z miast, w których rozgrywają się wydarzenia opisane w książkach najbardziej poczytnych pisarzy szwedzkich. Próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, gdzie tkwi sekret tak wielkiego zainteresowania pisarzy szwedzkich uprawianiem tego gatunku literackiego oraz ich popularności wśród czytelników w Szwecji i innych krajach, w tym Polsce.

Spotkanie prowadzi pani Elżbieta Towarnicka – prezes Stowarzyszenia Polsko-Szwedzkiego „Tillsammans”, przez 15 lat prezes Oddziału Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego we Wrocławiu, zaś w latach 2006-2011 prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego w Warszawie, inicjatorka i główny organizator Dni Kultury Szwedzkiej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, autorka wielu wystaw i projektów o Szwecji, m.in. poświęconych szwedzkiej literaturze dla dzieci i młodzieży, szwedzkim tradycjom i obyczajom, szwedzkiemu szkłu artystycznemu.

Dzieci (grupa docelowa dzieci 9-12 lat)

godz. 17:00-18:00 20 zagadek biura detektywistycznego Lassego i Mai

Obowiązują zapisy pod numerem tel. 71 349 32 81 wew. 29. Liczba miejsc ograniczona.

Prezentacja całej serii „Tajemnica” autorstwa pp. Marcina Widmarka i Heleny Willis połączona z głośnym czytaniem, rozwiązywaniem łamigłówek i działaniami plastycznymi oraz możliwością zakupu książeczek.

Spotkanie dla dzieci poprowadzi p. Iwona Wituszyńska – z wykształcenia muzyk. Ukończyła studia o kierunku fletu poprzecznego. Przez trzynaście lat – poczynając od roku 1999 – pracowała jako nauczyciel muzyki w czterech Szkołach Podstawowych w Malmö, w tym w Szkole Specjalnej dla dzieci autystycznych. W zeszłym roku powróciła do Polski po 19 latach pobytu w Szwecji.

Kultury świata Szwecja

Dziecko w centrum uwagi – szwedzka literatura dla dzieci

Wystawa Ambasady Królestwa Szwecji w Polsce

Autorki tekstów: pp. Justyna Czechowska, Barbara Gawryluk, Katarzyna Skalska, Agnieszka Stróżyk. Projekt graficzny: p. Dariusz Bazaczek.

Wystawa „Dziecko w centrum” poświęcona jest szwedzkiej, współczesnej literaturze dziecięcej. Literatura ta od wielu lat zajmuje bardzo wysoką pozycję na świecie dzięki nowym nazwiskom świetnych pisarzy i ilustratorów. Mali czytelnicy w Polsce od dawna chętnie słuchają opowieści o kotku Filonku Bezogonku – autorstwa Gösty Knutssona, kochają wszystkie książki napisane przez Astrid Lindgren. Coraz więcej z nich chętnie poznaje zupełnie nowe postacie literackie, jak choćby Stinę i Nusię, Linneę, zwariowanego kota Findusa i zabawną krówkę Mama Mu czy też Alberta Albertsona.

Tajemnica cyrku

Ogromnym powodzeniem cieszy się również seria książek Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Marcina Widmarka i Heleny Willis. Na wystawie zaprezentowano najważniejsze nurty, najbardziej znane i najchętniej czytane tytuły oraz najlepszych autorów piszących dla dzieci w Szwecji, których książki są już wydawane w Polsce. Jedenaście pięknie zaprojektowanych plansz stanowi doskonały przewodnik dla wszystkich pragnących przeżyć wyjątkową przygodę z postaciami literackimi, których twórcy mieszkają po drugiej stronie Bałtyku.

Zdjęcie okładki pochodzi z serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis, Wydawnictwo Zakamarki.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.