Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Tabula rasa. Grand Prix MTG Kraków 2012

Tabula rasa. Grand Prix MTG Kraków 2012

Międzynarodowe Centrum Kultury

Joanna Janowska-Augustyn

Tabula rasa. Grand Prix MTG Kraków 2012

19 września – 18 października 2015

Monograficzna wystawa prac pani Joanny Janowskiej-Augustyn, zorganizowana w ramach głównego programu Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2015, prezentuje twórczość laureatki Grand Prix poprzedniej edycji MTG. Obok zwycięskiej pracy Kolej rzeczy I znajdzie się na niej przegląd najważniejszych cykli graficznych, między innymi Nieuchronne, Samotność, Ciało i kamień.

Joanna Janowska-Augustyn, absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, łączy w swojej twórczości kunszt i finezję tradycyjnego rysunku z grafiką cyfrową. W swoich grafikach odnosi się do figury ludzkiej i do ludzkiego ciała, ale nie w sposób dosłowny. Dotyka trudnych tematów: przemijania, nieuchronności śmierci i towarzyszącej jej samotności – mówiąc jednocześnie o nadziei, jaką daje świadoma zgoda na nieuniknione.

Niedookreślone zarysy kształtów, wyłaniające się z zagęszczonego kreską cienia, zaledwie sugerują obecność człowieka. Charakterystyczna dla artystki wielowarstwowa materia graficzna, płynne przejścia od partii zacienionych do rozświetlonych pozwalają jej wykreować iluzje swoistej głębi i przestrzenności kompozycji.

dr Marta Anna Raczek-Korcz, prezes Stowarzyszenia MTG w Krakowie:

Minimalistyczna poezja wizualna zawarta w jej pracach mówi więcej i skłania do refleksji bardziej, niż mogą to uczynić naszpikowane znaczeniami i formami eseje. To sztuka wyciszenia. Sztuka, która potrzebuje skupienia. To grafika i rysunek, które uciekają od zgiełku, dają czas do namysłu, pozwalając na kontemplację i refleksję.

Kurator wystawy: Kinga Migalska. Koordynacja: Regina Pytlik. Aranżacja plastyczna: Małgorzata Schubert-Radnicka i Joanna Janowska-Augustyn.

Joanna Janowska-Augustyn: urodzona w Rzeszowie, w latach 1991-1994 studiowała na Wydziale Filozoficznym UJ, w latach 1994-1999 odbyła studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie.

Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Pracowni Litografii prof. Romana Żygulskiego, otrzymując medal Rektora ASP. W 1998 roku przebywała na stypendium w Kent Institute of Art and Design w Canterbury w Anglii. W 2008 roku obroniła doktorat na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadząc zajęcia w Pracowni Druku Cyfrowego oraz w Pracowni Rysunku. Uprawia: grafikę, rysunek, malarstwo i fotografię. Zorganizowała 19 wystaw indywidualnych, brała udział w ponad 100 wystawach zbiorowych – ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureatka Grand Prix MTG – Kraków 2012.

***

Wystawa Joanna Janowska-Augustyn: Tabula rasa. Grand Prix MTG Kraków 2012, Międzynarodowe Centrum Kultury, Patio I piętra, Rynek Główny 25.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela, godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście na wystawę o godz. 17.30). Wstęp bezpłatny.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Międzynarodowe Centrum Kultury. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.