Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Tajemnice os. Centrum E

Tajemnice os. Centrum E

Muzeum Krakowa

Tajemnice os. Centrum E

12 sierpnia 2023 r., godz. 14.30

Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) zaprasza na spacer po osiedlu z jego projektantem, arch. Romualdem Loeglerem, który przybliży koncepcję osiedla oraz jego znaczenie w kontekście promowania architektury postmodernistycznej w Krakowie.

Osiedle, wybudowane w latach 1988–1995, było próbą uzupełnienia tkanki miejskiej centrum Nowej Huty. Jednocześnie, przez swoją postmodernistyczną formę, zarówno wchodziło w dialog z socrealistyczną architekturą pl. Centralnego, jak i stanowiło jej zaprzeczenie.

Wstęp: 15 zł.

„Takie udawanie, że niby się żyje” – życie kulturalne w getcie krakowskim

10 sierpnia, godz. 11.00

Zbiórka: pl. Bohaterów Getta 18

Fabryka Oskara Schindlera oraz Apteka pod Orłem zapraszają na spacer z cyklu „Obok nas”.

Życie kulturalne w krakowskim getcie było ważnym elementem okupacyjnej codzienności w pierwszej fazie istnienia „dzielnicy zamkniętej”. Prześladowanym Żydom przynosiło chwile wytchnienia od ciężkiej pracy, terroru, fatalnych warunków egzystencji. Działalność artystyczna była również środkiem do wspomagania najuboższych mieszkańców. Podczas spaceru opowiemy o najważniejszych miejscach, w których  odbywały się wydarzenia kulturalne. Poznamy losy artystów oraz historie ludzi, którzy wbrew ciężkiej sytuacji spowodowanej wojną dbali o rozwój życia artystycznego w getcie.

Prowadzenie: pani Katarzyna Kocik. Wstęp: 15 zł.

Młynówką pod prąd. Spacer zmysłów

10 sierpnia, godz. 16.00

Zbiórka obok pomnika legionistów przy skrzyżowaniu ulic Retoryka i Józefa Piłsudskiego

Muzeum zaprasza na spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji.

Zapraszamy do wędrowania przez Garbary pod prąd dawnej Młynówki Królewskiej. Wprawdzie ta sztuczna, ale jakże ważna dla Krakowa rzeka zniknęła z krajobrazu już niemal sto lat temu, lecz wciąż pozostały z nami jej ślady: w nazwach, kształcie ulic, a czasem również w trudnej do określenia atmosferze.

W odkrywaniu jej dawnego biegu, a przede wszystkim znaczenia dla gospodarki dawnego Krakowa, pomogą nam zmysły słuchu, węchu i dotyku. Razem z muzealniczką, panią Marią Lempart, spróbujemy poczuć przedmieście, którego już nie ma.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Fort Jugowice – dziedzictwo na nowo odkryte

18 sierpnia, godz. 14.00

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (ul. Forteczna 28) zaprasza na spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji. Spotkanie przeznaczone jest głównie dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Twierdza Kraków – pierścień austriackich fortyfikacji to niezwykły zabytek, który wciąż skrywa wiele ciekawostek i budzi wiele emocji. Razem z kuratorem, panem dr. Wacławem Szczepanikiem, zapraszamy do zwiedzania zrewitalizowanych wnętrz fortecznych. Poznamy dziedzictwo trudne i skazane przez lata na niepamięć, odkryjemy dzieje austriackiej twierdzy, a także usłyszymy opowieści o siarce i o tym, jak leczyć „zołzy”.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.