Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: „Eee... tam, takiego obozu nie było” — promocja

„Eee... tam, takiego obozu nie było” — promocja

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zapraszają na spotkanie z panią Urszulą Sochacką, autorką książki pt. Eee… tam, takiego obozu nie było. Wspomnienia Genowefy Kowalczuk, byłej więźniarki obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Spotkanie poprowadzi pan Artur Ossowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

Spotkanie odbędzie się 29 listopada 2019 r. o godz. 17.00. Zapraszamy do sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (II piętro) przy ul. Gdańskiej 100/102 w Łodzi. Wstęp wolny.

***

Podstawę publikacji stanowią wywiady z panią Genowefą Kowalczuk, byłą więźniarką obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, przeprowadzone przez panią Urszulę Sochacką w latach 2009-2011. To relacja z perspektywy dziecka, a następnie – niewykształconej, ale bardzo mądrej, refleksyjnej i wrażliwej kobiety, która swoim „Eee…tam” (w słowie, geście, sposobie bycia, wyborach, tempie…) pokazuje, o co naprawdę w życiu warto walczyć i dbać.

Pełne dystansu „Eee… tam” wyraża mądrość bohaterki, ale i lekceważącą postawę tych, którzy nie wierzyli w istnienie obozu, zaprzeczali jego istnieniu i na różne sposoby o nim zapomnieli, którym nie na rękę było ujawnienie prawdy o nim, którzy marginalizowali jego znaczenie i umniejszali rangę dziecięcego cierpienia.

„Eee… tam, takiego obozu nie było. Wspomnienia Genowefy Kowalczuk, byłej więźniarki obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi”

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.