Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Teatralny Kraków

Teatralny Kraków

Muzeum Krakowa

Teatralny Kraków, czyli śladami
Heleny Modrzejewskiej i Antoniny Hoffmann

13 października 2023 roku, godz. 16.00

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa (ul. Szpitalna 21) zaprasza na spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

W XIX-wiecznym Krakowie teatr był niezwykle emocjonującą rozrywką. Widzowie mieli ulubieńców, których nagradzali gromkimi brawami. Jednak nie zawsze byli jednomyślni i wręcz walczyli ze sobą na oklaski i gwizdy. Tak było, gdy na jednej scenie występowały Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmanowa – wybitnie uzdolnione aktorki, które podzieliły Kraków na wrogie sobie obozy wielbicieli ich talentów. Jak rozpoczęła się ta aktorska rywalizacja? I jaki był jej finał? Tego dowiemy się, spacerując z panią Eweliną Radecką ulicami wokół Rynku i odkrywając przeplatające się ze sobą losy obu artystek.

Spotkanie przeznaczone głównie dla osób niewidomych.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Co nam zostało z dawnej Młynówki?

10 października, godz. 15.00

Zbiórka na skwerze przy Pomniku Legionistów (róg ulic Retoryka i Józefa Piłsudskiego)

Zapraszamy do wędrowania przez Garbary pod prąd dawnej Młynówki Królewskiej. Spróbujemy odnaleźć ślady tej ważnej dla Krakowa rzeki, która zniknęła z krajobrazu już niemal sto lat temu, ale wciąż pozostały z nami jej ślady: w nazwach, kształcie ulic i budynków, a czasem również w trudnej do określenia atmosferze. Dzięki uważności i szeroko otwartym oczom razem z muzealniczką, panią Marią Lempart, spróbujemy odkryć przedmieście, którego już nie ma.

Spotkanie przeznaczone głównie dla osób głuchych i słabosłyszących.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Podgórze pod lupą – kuźnia

11 października, godz. 18.00

Muzeum Podgórza (ul. Bolesława Limanowskiego 51) zaprasza na prezentację kolejnej makiety z cyklu „Podgórze pod lupą”.

Tym razem wracamy do najbliższego sąsiedztwa Muzeum Podgórza i opowiemy o budynku, który częściowo jeszcze istnieje – mowa bowiem o kuźni Ignacego Grządziela, wybudowanej przy skrzyżowaniu ówczesnych ulic Wielickiej i Dąbrowskiego.

Obok kuźni i warsztatu stelmachowskiego (wzniesionych około 1900 r.) wybudowano budynek frontowy o detalach nawiązujących do modnej wówczas secesji. Nie będzie zatem dziwić, że tę makietę i opowieść wokół niej przedstawi Państwu pan Jakub Jastrzębski. Prezentacja makiety połączona będzie z wykładem dotyczącym historii obiektu i procesu odtworzenia budynku.

Wstęp wolny.

Nowa Huta leci w kosmos: technologia w życiu miast. Gdzie jest moja rakieta kosmiczna?

12 października, godz. 18.00

Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) zaprasza na wykład.

W 1957 r. Związek Radziecki wystrzelił na orbitę pierwszego sztucznego satelitę. Od tej chwili fascynacja lotami w kosmos i estetyką opartą na technologii zawładnęła zbiorową wyobraźnią. Po obu stronach żelaznej kurtyny zaczęto budować wieże telewizyjne, dworce kolejowe, lotniska, domy kultury i obiekty sportowe inspirowane kosmiczną epopeją. Wrażenie kontaktu z nieznanym potęgowały zmiany w życiu codziennym, coraz łatwiejszy dostęp do samochodów, podróże samolotami. Dodatkowo wrażenia te wzmacniała popkultura, od pierwszych komiksów i filmów science fiction po papierosy o wymownej nazwie Kosmos.

Jesienią 2023 r. Muzeum Nowej Huty oraz pan dr Michał Wiśniewski z Fundacji Instytut Architektury zapraszają w podróż do gwiazd. W ramach kolejnego cyklu wykładów architektonicznych będziemy zastanawiać się nad tym, jak w okresie budowy Nowej Huty zmieniały się gusta i upodobania masowych odbiorców oraz jaką rolę w tym procesie odegrała futurologia. Nowohuckie osiedla posłużą za punkt wyjścia do analizy nowych zjawisk zachodzących od końca lat 50. w architekturze, wzornictwie i kulturze popularnej.

Gdzie jest moja rakieta kosmiczna?

Tematem pierwszego spotkania będzie estetyka kosmosu w przestrzeni miast bloku wschodniego. Zapraszamy do domów kultury, obiektów sportowych i wież telewizyjnych, które od początku lat 60. zdawały się pokazywać, że kosmos znalazł się na wyciągnięcie ręki. Gdzie najczęściej wznoszono takie formy? Jaka była ich funkcja? Jak sprawdzają się po latach? Jednym z odwiedzanych miejsc będzie „baza na Marsie” w domu kultury w Dolnym Kubinie na Słowacji.

Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.