Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Václav Hollar: Theatrum mulierum

Václav Hollar: Theatrum mulierum

Muzeum Narodowe w Krakowie

Václav Hollar: Theatrum mulierum

Na wystawie w Sali Michałowskiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku zobaczyć można prace Wacława Hollara (1607-1667), jednego z najzdolniejszych grafików europejskich w XVII wieku, znakomitego dokumentalisty swojej epoki.

Tytułowy Teatr kobiet to seria grafik ukazująca stroje mieszkanek różnych regionów Europy. Jej uzupełnieniem jest cykl czterech pór roku, które artysta przedstawił pod postacią kobiet w sukniach ze swojej epoki, dwa popiersia prezentujące wyszukane formy kobiecych nakryć głowy oraz studium mufek – martwa natura skomponowana z akcesoriów zimowego stroju.

Theatrum mulierum jest przykładem serii graficznej porządkującej obraz świata pod postacią teatru (sub specie theatri). W czasach Hollara w Europie panowała specyficzna moda na nadawanie tego rodzaju tytułów pracom ukazującym m.in. widoki miast, mapy, wynalazki czy etapy ludzkiego życia.

Przedstawienia strojów zarówno wykwintnych, jak i codziennych stanowią osobny wątek w twórczości Wacława Hollara. Artysta dokumentuje ubiory mieszkanek różnych regionów ówczesnej Europy. Jest mistrzem graficznego przedstawiania miękkich futer, faktury jedwabiu, koronek, chropowatych powierzchni haftów.

Kariera Wacława Hollara rozpoczęła się pod koniec lat dwudziestych XVII wieku, gdy opuścił rodzinną Pragę. Artysta podróżował do Frankfurtu i Kolonii, pracował również w Antwerpii i Londynie. Przez wiele lat związany był z dworem Tomasza Howarda (earla Arundel, angielskiego dyplomaty i kolekcjonera). Hollar dokumentował bogactwo otaczającego go świata, tworząc swoisty, wizualny katalog Europy. Jego dorobek przypomina dossier współczesnego fotografa. Odnajdziemy w nim panoramy miast, egzotyczne zwierzyńce, zbiory muszli i owadów, katalogi okrętów, serie charakterystycznych ludzkich fizjonomii. 

Prace prezentowane na wystawie w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku pochodzą z kolekcji Gabinetu Rycin Polskiej Akademii Umiejętności w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie. Zbiory graficzne PAU publikowane są na www.pauart.pl.

opracowanie: KB

Informacje dla zwiedzających:

Václav Hollar: Theatrum mulierum

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3

8-22 marca 2016 roku

poniedziałki: nieczynne, wtorek-sobota: godz. 10.00-18.00, niedziela: godz. 10.00-16.00

wstęp w ramach biletu do Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach

dzieci do 7 lat: wstęp bezpłatny

dzieci i młodzież do 16 lat: 1 zł

uczniowie i studenci do 26 lat: 1 zł

niedziela – wstęp wolny

Kurator: Anna Olszewska (Gabinet Rycin PAU), koordynator: Edyta Biernat-Kowalska

Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju. Wystawa odbywa się w ramach projektu Kobieta-Wiedza-Władza.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.