Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Prawdziwe życie toto nie jest

Prawdziwe życie toto nie jest

Miejsce przy Miejscu

Prawdziwe życie toto nie jest

Miejsce przy Miejscu – filia Ośrodka Postaw Twórczych (Nadodrze)

plac Strzelecki 12, Wrocław

20 października11 listopada 2016 roku

kurator: Łukasz Rusznica

Spitsbergen – największa wyspa Norwegii, położona w archipelagu Svalbard. Noc i dzień – polarne; pustkowia i białe niedźwiedzie. Longyearbyen, stolica archipelagu, to niewielka osada – światełko cywilizacji w ciemnym obszarze dziczy. Pani Dominika Gęsicka po raz pierwszy pojechała tam w sierpniu 2015 roku, potem jeszcze dwukrotnie wracała. Cykl To nie jest prawdziwe życie jest efektem tych wyjazdów.

Miasto jest niewielkie, trzy główne ulice, około 2000 mieszkańców – liczby nie robią wrażenia. A jednak jest coś w tym skrawku świata, co przyciąga wszystkich tych, którzy szukają wytchnienia – od starego życia, własnej historii, innych ludzi. To nie jest prawdziwe życie, nie ma tu miejsca na przyszłość, dalekosiężne plany. Ludzie – jak Dominika, wpadają tu na chwilę (nawet jeśli ta chwila to pięć lat, kontrakt badawczy, czas, żeby zapomnieć) i wracają. Gęsicka fotografuje ten absurd: wypchanego białego niedźwiedzia – metaforę miejsca i życia. Wszystko jej się miesza i my sami nie wiemy, czy patrzymy na monumentalny pejzaż groźnych gór, czy hałdę zwierzęcych skór i koców. Im dłużej się przyglądamy, tym bardziej nie wiemy, które życie nie jest prawdziwe. Czy tam, gdzie niedźwiedź podchodzi nocą pod drzwi, a śmierć jest jednak realna, czy tu?

Dominika Gęsicka – pochodzi z Włocławka, obecnie mieszka w Warszawie. Ukończyła stosunki międzynarodowe w Szkole Głównej Handlowej, jest na trzecim roku fotografii w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Laureatka programu Show Off Miesiąca Fotografii w Krakowie (2014). Otrzymała grant fundacji Ideas Tap oraz agencji Magnum Photos na dokończenie projektu To nie jest prawdziwe życie (2015). Finalistka konkursu Lens Culture Exposure Awards (2016). Należy do kolektywu fotograficznego „People You May Know”.

Miłośników fotografii zapraszamy na spotkanie z panią Dominiką Gęsicką. Spotkanie odbędzie się 7 listopada o godz. 19.00 w Ośrodku Postaw Twórczych przy ul. Działkowej 15 we Wrocławiu.

wydarzenie na Facebooku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.