Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa/Kraków: Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka

Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka

Muzeum Łazienki Królewskie / Muzeum Narodowe w Krakowie

Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka

Pierwsza – piękna, monumentalna, wysoka na 6 metrów rzeźba z drewna cedrowego autorstwa pani Urszuli von Rydingsvard stanęła na placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Towarzyszy jej mniejsza praca pt. Scratch, także dzieło tej wybitnej amerykańskiej artystki podkreślającej polskie korzenie.

Rzeźby przed budynkiem są zapowiedzią wystawy pt. Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka, którą zobaczymy od 6 listopada 2021 roku w „XX + XXI. Galerii sztuki polskiej” (na II piętrze Gmachu Głównego). Zapraszamy też do udziału w wydarzeniach towarzyszących.

6 listopada, godz. 11.00, Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Oprowadzanie po wystawie. Prowadzenie: panie Urszula von Rydingsvard i Eulalia Domanowska.

Pani Urszula von Rydingsvard: oprowadzanie w języku angielskim. Zbiórka: II piętro, przed wejściem na wystawę.

Pani Eulalia Domanowska: oprowadzanie w języku polskim. Zbiórka: parter przy rzeźbie Urszuli von Rydingsvard.

Wstęp z biletem na wystawę Ursula von Rydingsvard. Tylko sztukaRezerwacja, tel.: 12 433 57 44.

6 listopada, godz. 13.00. Wykład pani Urszuli von Rydingsvard na temat jej rzeźb (w języku angielskim).

Gmach Główny, sala AV. Wstęp wolny. Współorganizator wykładu: Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

fot. Łukasz Wojciechowski

Dwie rzeźby słynnej amerykańskiej artystki prezentowane będą w Łazienkach Królewskich do 13 lutego 2022 r. Obiekty przybyły do Łazienek z Galerii Lelong & Co. z Nowego Jorku.

Pani Urszula von Rydingsvard jest jedną z nielicznych rzeźbiarek operujących tak monumentalną formą. Jej rzeźby zachwycają dynamiką. Od początku kariery artystycznej tworzyła prace o wielkiej skali, przeznaczone zarówno do wnętrz, jak i umieszczane w krajobrazie bądź przestrzeni publicznej amerykańskich miast. Dlatego w Łazienkach Królewskich jedną z rzeźb, Dla Natashy, obejrzymy we wnętrzu Starej Oranżerii (ul. Agrykola 1), a drugą, Elegantkę II, w zabytkowym ogrodzie nieopodal Wodozbioru.

Rzeźba Dla Natashy, stworzona z typowego dla jej autorki cedrowego drewna, reprezentuje pracę z pełnego rozkwitu twórczości artystki. Wielkoformatowe rzeźby cedrowe są przez nią montowane i układane w dynamiczne formy. Rzeźbiarka nie wykonuje żadnych modeli czy szkiców. Pracuje bezpośrednio z materiałem w sposób intuicyjny, przyrównując swój proces twórczy do komponowania muzyki jazzowej. Proces twórczy, bardzo pracochłonny, trwający nieraz kilka miesięcy, a nawet ponad rok, jest dla artystki bardzo istotny. Wymaga wiele siły i determinacji.

Elegantka II, wykonana z żywicy poliuretanowej z umieszczonym wewnątrz światłem, ma formę solidnej kolumny, okręcającej się wokół własnej osi jak renesansowa figura serpentinata. Oświetlona od wewnątrz półprzezroczysta żywica dodaje rzeźbie poetyckiego blasku. Elegantka II była prezentowana na 56. Biennale w Wenecji w 2015 r. oraz w Ogrodzie Rzeźby Muzeum Sztuki w Filadelfii.

Pani Urszula von Rydingsvard rozpoczęła karierę w 1975 r. po ukończeniu studiów artystycznych na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jedną z ważnych inspiracji jej sztuki jest własna biografia. Pochodzi z polsko-ukraińskiej rodziny, która w czasie II wojny światowej została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec, a następnie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Artystka, mimo że nigdy nie mieszkała w Polsce, nadaje rzeźbom polskie tytuły i czuje się związana z ojczyzną.

Stara Oranżeria: zapraszamy od wtorku do czwartku w godz. 10.00–16.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00–18.00. Ogrody Łazienek Królewskich: czynne są codziennie w godz. 5.00–21.00.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

zdjęcie: Łukasz Wojciechowski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.