Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Europejskie Dni Dziedzictwa 2020: W drodze do Wilanowa

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020: W drodze do Wilanowa

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020: W drodze do Wilanowa

12–20 września 2020 roku

W wilanowskim pałacu jak w soczewce skupiają się historie, które biorą swój początek w najodleglejszych zakątkach świata. Z miejsca, które zapisało się w pamięci wielu podróżników dzięki niecodziennym przedmiotom, niezwykłym historiom oraz bajecznym ogrodom, wyruszymy w świat.

12 września: Nie tylko kawa i tulipany – o bliskowschodnich śladach w pałacu

W tym wyjątkowym dniu uwaga wszystkich skierowana jest na historie związane z odsieczą wiedeńską. Zapraszamy do spojrzenia na Bliski Wschód przez pryzmat muzealnych skarbów i fascynacji odmienną kulturą.

Muchajer, złotogłów, aksamit i… warcaby. To tylko niewielka część towarów, które wypełniały karawany podążające z odległego Stambułu, Ankary czy Isfahanu do centralnej Europy. Taka podróż mogła trwać nawet 157 dni, ale było warto! Pożądane towary szybko znajdowały swoich nabywców, także w wilanowskim pałacu.

Zbiórka: w szatni pałacowej

13 września: Z ziemi włoskiej do Polski – o szlakach cytrusowych

Wilanów jest kwintesencją wyobrażeń na temat włoskiej willi. Z Włoch przywieźliśmy rozwiązania i detale architektoniczne, na stołach i w ogrodach zapachniało pomarańczami.

Pomarańcze – niepozorne owoce o soczystym miąższu, które zniewalają zapachem i słodyczą. Nic dziwnego, że cytrusy były wyobrażeniem złotych jabłek Hesperyd, a posiadanie egzotycznych kolekcji roślin to marzenie realizowane na wielu europejskich dworach. W trakcie wilanowskiego spotkania wyruszymy w egzotyczne miejsca i odpowiemy na pytanie, co znajdowało się w ośmiu skrzyniach, które do Jana III wysłał urzędujący w odległej Florencji Kosma III Medyceusz.

Zbiórka: przy kasie pałacowej

19 września: Goście z Dalekiego Wschodu

Intrygujące wielowarstwowe kule, maleńkie buciki, puzderka i szafeczki pięknie zdobione laką – jak można wyobrażać sobie kraje, z których przybyli tak zacni goście?

W staropolskich domach chętnie słuchano opowieści o odległych, cudzoziemskich krainach. Miejsca, skąd pochodziła krucha porcelana czy wyśmienita herbata, gdzie żyły smoki i feniksy, wydawały się wręcz baśniowe. Dziś wiemy, że droga, którą przebyli ci goście z Dalekiego Wschodu do Rzeczypospolitej, jest co najmniej tak samo niezwykła jak wyobrażenia o cudownej krainie Kathay.

Zbiórka: w szatni pałacowej

20 września: Przybysze ze świata

Miłorząb – to niejedyny i niezaprzeczalny wędrowiec, który na stałe zagościł w wilanowskim ogrodzie. W gąszczu roślin ukrywa się wielu takich „podróżników”, choć większość z nich kamufluje się.

Czasem wystarczy być niepozornym pyłkiem przyczepionym do skrzyni, żeby zawojować cały świat. Spacer po ogrodzie będzie idealną okazją do poznania roślin, które – żeby dziś mogły cieszyć oko, a czasem nawet podniebienie – przewędrowały tysiące kilometrów, a w nowej rzeczywistości zakorzeniły się tak szybko, że często zapominamy o ich faktycznym pochodzeniu.

Zbiórka: przy kasie pałacowej

Początek spotkań: godz. 13.00. Wstęp wolny. Prosimy o pobranie z kasy pałacowej wejściówki.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.