Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Zamek Królewski na Wawelu — Darmowy listopad 2015 r.

Zamek Królewski na Wawelu — Darmowy listopad 2015 r.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Wawel 5, Kraków

Darmowy listopad 2015 roku w rezydencjach królewskich

Zwiedzanie wystaw

W listopadzie 2015 r. dla zwiedzających udostępnione będą bezpłatnie następujące wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony, PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława, Dama z gronostajem.

Należy pobrać w kasie bilet bezpłatny, który upoważnia jedną osobę do wstępu na wybrany pakiet wystaw:

wybrana wystawa główna – Reprezentacyjne Komnaty Królewskie lub Skarbiec Koronny i Zbrojownia

wybrana wystawa dodatkowa: Wawel Zaginiony, PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława i Dama z gronostajem

Wystawy zwiedza się indywidualnie. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 5 biletów.

Wystawy czynne:

wtorek-sobota, godz. 9.30-16.00

niedziela, godz. 10.00-16.00 (zwiedzanie wyłącznie dla turystów indywidualnych, bez możliwości rezerwacji; Skarbiec Koronny i Zbrojownia – nieczynne)

Ostatnie wejście na wystawy o godz. 15.00, wszystkie wystawy nieczynne w poniedziałki oraz 1 i 11 listopada. Ze względów konserwatorskich obowiązują dzienne limity wejść, po ich wyczerpaniu nie ma możliwości uzyskania wejściówki ani zakupienia biletu. Usługi przewodnickie oraz audioprzewodniki są płatne.

Grupy obowiązuje rezerwacja, która jest przyjmowana i wydawana w Biurze Rezerwacji, tel. 12 422 16 97.

Kasa znajduje się w Centrum Promocji i Informacji, czynna:

•              wtorek-sobota, godz. 9.00-14.45

•              niedziela, godz. 9.30-14.45

Kasa przy Bramie Herbowej – nieczynna

Zamek Królewski na Wawelu

Wystawy główne

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Wystawa nawiązuje do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z XVI i początku XVII w.; obejmuje wielkie sale – Poselską (z rzeźbionymi głowami w stropie) i Senatorską. Można tu zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich od XV do XVII w. oraz renesansowe meble włoskie.

W tym roku specjalną atrakcję stanowi pokaz czasowy Arras herbowy Zygmunta Augusta ze zbiorów wileńskich – eksponowany w sali Pod Przeglądem Wojsk.

Skarbiec Koronny i Zbrojownia

Wystawa zajmuje gotyckie i renesansowe pomieszczenia północno-wschodniego narożnika zamku, gdzie od XIV w. przechowywano polskie insygnia koronacyjne i klejnoty Rzeczypospolitej. Tu wyeksponowano przedmioty ocalone z pierwotnego skarbca, w tym miecz koronacyjny – Szczerbiec, pamiątki po polskich monarchach, dzieła złotnictwa polskiego, zachodnioeuropejskiego oraz różne rodzaje broni i uzbrojenia od średniowiecza po XVIII w. (m.in. paradne rzędy końskie).

Wystawy dodatkowe

Wawel Zaginiony

Rezerwat archeologiczno-architektoniczny obejmuje: rotundę ŚŚ. Feliksa i Adaukta (Najświętszej Marii Panny) z wieków X/XI, pozostałości stajni i wozowni z XVI/XVII w., relikty renesansowych kuchni królewskich oraz przedmioty znalezione na wzgórzu podczas prac wykopaliskowych. Dzieje zabudowy ilustrują plansze, a także model ukazujący układ przestrzenny wzgórza w XVIII w. Można też obejrzeć wirtualną rekonstrukcję budowli z okresu wczesnoromańskiego i romańskiego. Bogaty zbiór renesansowych detali architektonicznych jest eksponowany w Lapidarium.

PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława 1765–1831. W 250. rocznicę powołania Orderu

Honorowy patronat prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Wystawa pokazuje barwną historię Orderu Świętego Stanisława, jednego z najstarszych i najwyższych polskich państwowych odznaczeń cywilnych – zaprezentowane są niemal wszystkie zachowane krzyże, haftowane i srebrne gwiazdy orderowe. Ozdobą ekspozycji są dwa niezwykle ważne obiekty: złoty miecz ceremonialny, służący jako insygnium Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego, jak i Orderu Świętego Stanisława, który na co dzień spoczywa w kaplicy Zamku Warszawskiego, oraz dyplom monarchy zatwierdzający najstarszą ustawę orderową, wypożyczony z Biblioteki Książąt Czartoryskich. Wystawę dopełnia galeria portretów króla oraz kawalerów Orderu. Wśród tych ostatnich znalazły się podobizny najznamienitszych arystokratów oraz przedstawicieli średniej szlachty, głównych adresatów królewskiego wyróżnienia.

W okresie niespełna siedemdziesięcioletniej historii Orderu wygląd odznak, jak również zasady jego przyznawania, uległy pewnym modyfikacjom. Ewolucję tę można prześledzić na przykładzie zabytków związanych z tak ważnymi postaciami jak książę Józef Poniatowski, Tadeusz Czacki czy generał Józef Chłopicki. Na wystawie nie zabrakło także stroju orderowego, który odznaczeni zobowiązani byli nosić podczas największych świąt, zwłaszcza 8 maja, w dniu imienin Stanisława Augusta, ustanowionym jednocześnie świętem Orderu.

Leonardo Da Vinci Dama z gronostajem

Najcenniejszy w polskich zbiorach i jeden z cenniejszych obrazów w świecie gości w Zamku Królewskim na Wawelu. Arcydzieło jest portretem Cecylii Gallerani, kochanki księcia Mediolanu Ludwika Sforzy, wykonanym na jego zlecenie około roku 1490. Ma wymowę alegoryczną, odnoszącą się do ich miłości. Gronostaj, w języku greckim galée, jest aluzją do nazwiska Cecylii, a także do osoby księcia, którego – po otrzymaniu Orderu Gronostaja od króla Neapolu – nazywano „białym gronostajem”. Portret około roku 1800 nabył, zapewne we Włoszech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swej matce Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej, przygotowującej muzeum w Puławach. Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich, pozostaje jako depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na Wawelu będzie eksponowany do zakończenia renowacji Muzeum XX Czartoryskich.

Edukacja „Kolekcje Królewskie”

Wykłady dla dorosłych w ramach cyklu „Wawel znany i nieznany”. Wykłady odbywają się w salach edukacyjnych budynku nr 7 (bez konieczności rezerwacji).

5 listopada 2015, godz. 17.00 – Budowanie kolekcji i aranżacja wnętrz muzealnych, p. Jerzy T. Petrus

17 listopada 2015, godz. 17.00 – Darczyńcy i ofiarodawcy wawelscy, p. Anna Petrus

19 listopada 2015, godz. 17.00 – Wawel w pracach artystów XX-lecia międzywojennego, p. Agnieszka Janczyk

Wydarzenia  towarzyszące wystawie czasowej PRAEMIANDO INCITAT. Order św. Stanisława 1765-1831. W 250. rocznicę powołania Orderu. Wykłady odbywają się w salach edukacyjnych budynku nr 7 (bez konieczności rezerwacji). Spotkania z kustoszem na wystawie – wymagana jest wcześniejsza rezerwacja (tel. 12 422 51 55 wew. 290, poniedziałek-piątek: godz. 9.00-12.00 i 14.00-15.00).

15 listopada 2015, godz. 13.00 – Spotkanie z kustoszem na wystawie

20 listopada 2015, godz. 17.00 – Zabytki związane Orderem Świętego Stanisława w zbiorach Lwowskiego Muzeum Historycznego, p. Irena Polańska

22 listopada 2015, godz. 12.00 – Spotkanie z kustoszem na wystawie

26 listopada 2015, godz. 17.00 – Ordery na dawnych portretach, p. prof. dr hab. Jan Ostrowski

Spotkania dla seniorów

8 listopada 2015, godz. 11.00 – Katedra Wawelska, p. Krzysztof J. Czyżewski (wykład w salach edukacyjnych budynku nr 7, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.