Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: 16. edycja Letniego Festiwalu Muzycznego „Wawel o zmierzchu”

16. edycja Letniego Festiwalu Muzycznego „Wawel o zmierzchu”

Zamek Królewski na Wawelu

16. edycja Letniego Festiwalu Muzycznego „Wawel o zmierzchu”

Krytycy piszą o nim: „osobowość muzyczna”, „trudno oprzeć się wrażeniu, jakie wywiera”, „rozżarzona wirtuozeria”. Pan Alexander Gawryluk wystąpi 13 sierpnia 2023 roku podczas Festiwalu „Wawel o zmierzchu” na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego. W programie koncertu wirtuoza fortepianu, pochodzącego z Ukrainy, znajdą się utwory Edwarda Griega, Antonína Dvořáka i Fryderyka Chopina. To nie jedyny wyjątkowy występ, który odbędzie się podczas festiwalu trwającego od 4 do 13 sierpnia. Przed nami koncerty kameralne, symfoniczne, „maraton” młodych pianistów i polska muzyka filmowa.

Koncerty odbywające się podczas Festiwalu „Wawel o zmierzchu” określić można jednym słowem: zjawiskowe. Razem z firmą TAURON – mecenasem festiwalu, bez którego udziału organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa, zapraszamy naszych gości na muzyczną ucztę nie tylko dla ucha, ale i dla oka. Artyści występują bowiem na jednej z najpiękniejszych scen w Europie – renesansowym dziedzińcu arkadowym oraz na kameralnym dziedzińcu Batorego, gdzie wrażenia estetyczne potęguje reżyseria światła. Tegoroczna edycja będzie z wielu względów wyjątkowa, m.in. za sprawą koncertu pochodzącego z Ukrainy wirtuoza fortepianu Alexandra Gawryluka – mówi pan prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Przed nami niezapomniane wieczory: urzekające koncerty kameralne i symfoniczne, występ orkiestry i imponujący „maraton” młodych pianistów. W programach znalazły się utwory m.in. Fryderyka Chopina, Maurycego Ravela, Jana Sebastiana Bacha, Edwarda Griega, Ignacego Jana Paderewskiego i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Akcent pada na muzykę polską, ukazywaną w szerokim kontekście kultury, i promocję polskich artystów – wykonawców (CORda Cracovia, Elżbieta Stefańska, Piotr Lato, Chopin Piano Duo, Rafał Jacek Delekta), także muzyków ukraińskich, na czele z Alexandrem Gawrylyukiem oraz polsko-ukraińskim dyrygentem Jarosławem Szemetem – mówi pani Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Dziedziniec arkadowy

Bohaterami koncertu inaugurującego festiwal 4 sierpnia będą romantycy. Wystąpią pani Zuzanna Hwang-Cempla – sopran, pan Jakub Pawlik – tenor, pan Paweł Kubica – fortepian, którzy wykonają na dziedzińcu Batorego m.in. utwory Chopina i Ravela. Interesująco zapowiadają się również: koncert 5 sierpnia – fortepian na cztery ręce, czyli Chopin Piano Duo (pani Anna Boczar i pan Bartłomiej Kominek) z programem m.in. utworów Bacha, Griega i Paderewskiego, a także występ pana Mateusza Dubiela (6 sierpnia), który wykona na fortepianie utwory Mozarta, Chopina i Szymanowskiego.

12 sierpnia przeniesiemy się na plan filmowy. Wszystko za sprawą występu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, która wykona utwory zaliczane do muzyki ludowej i dzieła znane z ekranów kin.

Na koncertach symfonicznych, odbywających się na dziedzińcu arkadowym z towarzyszeniem CORda Cracovia Orkiestra, zabrzmią m.in. utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Edwarda Griega i Fryderyka Chopina. Gwiazdą edycji festiwalu będzie pianista, pan Alexander Gawryluk. Koncert tego artysty z towarzyszeniem CORda Cracovia Orkiestra pod batutą pana Jarosława Szemeta będzie transmitowany przez Program II Polskiego Radia 13 sierpnia o godz. 20.00.

Szczegółowy program

Kierownictwo organizacyjne: Zamek Królewski na Wawelu – Hubert Piątkowski, współpraca: Martyna Tyksińska; Grupa Twórcza „Castello” – dyrektor artystyczny: dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP, koordynacja artystyczna i organizacyjna: Krzysztof Sadłowski.

opracowanie: UWD

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.