Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Weekend z „Modernizmem w PRL”

Weekend z „Modernizmem w PRL”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Weekend z Modernizmem w PRL

Od 8 do 10 marca 2024 roku zapraszamy na atrakcje towarzyszące wystawie Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL. Wstęp w cenie promocyjnej: 5 zł. W programie oprowadzania kuratorskie, pokazy filmowe oraz koncert. Będzie także możliwość podróży syrenką, zobaczenia fiatów 126p i wystawy Urodziny Malucha – dokumentującej proces ich odrestaurowywania.

Przygotowaliśmy promocję na katalogi i broszury towarzyszące wystawie, które będzie można kupić z dwudziestoprocentową zniżką w sklepie stacjonarnym oraz online. Dodatkowo w księgarni internetowej wszystkie gadżety kupicie 50 % taniej.

8 marca

godz. 19.00 – koncert RETRO MODERNA, Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wstęp wolny

9 marca

godz. 10.00 – oprowadzanie kuratorskie pana prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie

godz. 11.00-15.00 – pokaz odrestaurowanych fiatów 126p, plac przed Gmachem Głównym, wydarzenie realizowane przez uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1

godz. 11.00-16.00 – prezentacja odrestaurowanej syrenki wraz z możliwością przejażdżki (decyduje kolejność przybycia na prezentację)

godz. 14.00 – pokaz filmu Jeden dzień w PRL, reż. M. Drygas. Gmach Główny, sala U Samurajów

godz. 15.00 – pokaz filmu Małżeństwo z rozsądku, reż. S. Bareja. Gmach Główny, sala U Samurajów

godz. 16.30 – pokaz filmu Ósmy dzień tygodnia, reż. A. Ford. Gmach Główny, sala U Samurajów

10 marca

godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie pana prof. Piotra Juszkiewicza po wystawie Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL

Szczegółowe informacje

Nadchodzi nowa odsłona w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

To ostatni moment, aby zobaczyć II odsłonę wystawy stałej w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (pl. Władysława Sikorskiego 6). Od 18 marca oddział będzie zamknięty. W tym czasie będą trwały przygotowania do zmiany ekspozycji, którą będzie można zwiedzać już 26 kwietnia. III odsłona zostanie wzbogacona o pokaz kolekcji dwunastu nieznanych w literaturze przedmiotu ani też szerokiej publiczności dzieł Stanisława Wyspiańskiego z prywatnych zbiorów pana Ziyada Raoofa.

Zespół liczy dwanaście prac w różnej technice. Większość pochodzi z lat 1892–1893, są to akademickie rysunki węglem i obrazy olejne: studia aktów oraz portrety kobiet i mężczyzn. Powstały w Paryżu, mieście, w którym w pełni objawiła się indywidualność młodego artysty. Dwie inne prace: pastel z 1897 roku przedstawiający postać mężczyzny oraz studium węglem popiersia aktorki Sulimy z 1901 roku to portrety już w pełni dojrzałe, namalowane w Krakowie.

Kurator wystawy: pani Magdalena Laskowska

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.