Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wettinowie na rycinach

Wettinowie na rycinach

Muzeum Narodowe w Krakowie

Wettinowie na rycinach

Od 6 września 2022 roku zapraszamy na kolejną odsłonę rycin w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15). Wybór osiemnastu prac przedstawia dwóch królów Polski z dynastii Wettinów – Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa.

Prezentowane czarno-białe ryciny zostały wykonane w różnych technikach – akwaforty, miedziorytu, mezzotinty. Niektóre z nich są rozbudowanymi kompozycjami alegorycznymi gloryfikującymi władcę. Portretom często towarzyszą kalendarze i przedstawienia uroczystości związanych z panowaniem Wettinów. Wszystkie prace świadczą o kunszcie rytowników niderlandzkich i augsburskich z XVII i XVIII wieku. Pokaz będzie można oglądać do 27 listopada.

Mikołaj Verkolje: August III — fot. Pracownia digitalizacji MNK

Krakowski Salon Muzyczny

Jak uczynić zwyczaj domowego, salonowego muzykowania z XIX wieku wciąż żywym we współczesnym Krakowie? Wyzwanie to podejmuje Festiwal Krakowski Salon Muzyczny. W ramach wydarzenia od 5 do 29 września w Domu Jana Matejki (ul. Floriańska 41) zapraszamy na sześć koncertów i dwie prelekcje z cyklu Czwartki u Matejków.

To szósta edycja festiwalu, którego celem jest przywrócenie pamięci o tradycji salonów muzycznych. W XIX wieku były formą zachowania tożsamości kulturowej. Koncerty będą retransmitowane online na kanale YouTube SPMK. Podczas spotkań zostaną zaprezentowane arcydzieła kameralistyki i prawykonania nowych dzieł. Najbliższe koncerty odbędą się 5 września i 8 września o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Dom Jana Matejki — fot. Mateusz Szczypiński

Pieczęcie strażnikami dokumentów

Od 6 września w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12) będzie można zobaczyć typariusze pochodzące z okresu od XIII do XVIII wieku. Na papierowych dokumentach powstających od XVI do XIX wieku zachowało się zaś wiele pieczęci królewskich, dostojników kościelnych i państwowych, przedstawicieli szlachty i miast…

Pieczęć to znak reprezentujący osobę lub instytucję, świadczący o indywidualnej własności, natomiast typariusz to przedmiot, którym znak ten był wykonywany i wielokrotnie powielany. Najstarszą odnalezioną pieczęcią władców Polski piastowskiej jest pieczęć królowej Rychezy (zm. 1063), żony Mieszka II.

Kolekcja metalowych odlewów pieczęci powstała dzięki Franciszkowi Piekosińskiemu, profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, a niewielkie papierowe dokumenty z pieczęciami opłatkowymi, lakowymi i suchymi pochodzą ze zbioru numizmatyka Wiktora Windyka Wittyga. Pokaz w Pałacu Czapskich będzie można oglądać do 26 lutego 2023 r.

Fot. Pracownia digitalizacji MNK

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.