Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: „Wiedeń 1683” — spotkanie autorskie

„Wiedeń 1683” — spotkanie autorskie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Wydawnictwo „Znak” zapraszają na spotkanie z panem Janem Sachslehnerem, autorem książki zatytułowanej Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy.

Dzień po rocznicy wiktorii wiedeńskiej porozmawiamy o najnowszej książce przybliżającej okoliczności wielkiego zwycięstwa wojsk pod wodzą króla Jana III. W spotkaniu wezmą udział: pan Jan Sachslehner, autor, i pani Anna Ziemlewska, historyk pracująca w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Rozmowę poprowadzi dziennikarz, pan Kamil Turecki.

Zapraszamy 13 września 2018 r. o godz. 13.30 do Sali Białej pałacu wilanowskiego. Wstęp z wejściówkami (do odbioru przy wejściu do pałacu). Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek wydawanych przez Muzeum.

Johannes Sachslehner studiował germanistykę i historię na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 1982 r. uzyskał doktorat na podstawie rozprawy o Mirko Jelusichu. W latach 1982–1985 był gościnnym wykładowcą języka niemieckiego i literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie pracował w branży archiwalnej i wydawniczej. Od 1989 r. pracuje na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Anna Ziemlewska – absolwentka historii i ochrony dóbr kultury (specjalizacja muzealnictwo), doktoryzowała się w 2007 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Wieloletni pracownik Muzeum Okręgowego w Toruniu, następnie Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, obecnie pracuje w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Specjalizuje się w historii nowożytnej oraz polskich miejscach pamięci.

O książce:

W styczniu 1683 roku imperium osmańskie rozpoczyna triumfalny pochód w głąb Europy. Wielki wezyr Kara Mustafa prowadzi do walki ze światem chrześcijańskim najpotężniejszą armię, jaką kiedykolwiek wystawiła Wielka Porta. Oczy wszystkich skierowane są na Wiedeń. To tu będą decydować się losy całego kontynentu. Zachodni sojusznicy są skłóceni, a chwila, gdy nad jedną z europejskich stolic powiewać będzie sztandar proroka, wydaje się coraz bardziej realna. Dla słabnącego cesarstwa jedyną realną nadzieją staje się polska odsiecz. Po błyskawicznym marszu, 12 września, król Jan III prowadzący polskie wojska dociera pod miasto, gdzie rozpoczyna się bitwa, która przejdzie do historii…

Po odniesionym triumfie wiele faktów zostało zapomnianych. Nie wspominano o rażących błędach dowódców wojsk, tchórzostwie austriackiej szlachty ani o tych, którzy przyczynili się do zwycięstwa. Jan Sachslehner opowiada fascynującą historię 365 dni, przedstawia losy najeźdźców i obrońców, przeplatając wielką politykę z życiem codziennym nowożytnej Europy. Historia wiktorii wiedeńskiej po raz pierwszy zostaje w Polsce przedstawiona przez Austriaka, który oddaje Polakom należne im w tej historii miejsce.

Poznaj losy oblężonego Wiednia dzień po dniu i dowiedz się, dlaczego jedynym ratunkiem dla zagrożonej islamem Europy stała się polska odsiecz.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.