Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wiedza zapomniana. Budownictwo drewniane i tradycje ciesielskie w Polsce

Wiedza zapomniana. Budownictwo drewniane i tradycje ciesielskie w Polsce

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wiedza zapomniana.

Budownictwo drewniane i tradycje ciesielskie w Polsce

Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zapraszają na seminarium o architekturze drewnianej w Polsce, którego tematem jest zanikająca wiedza i tradycyjna sztuka ciesielska. Wydarzenie towarzyszy wystawie Duch ukryty w drzewach. Tradycja i kunszt japońskiego ciesielstwa oraz obchodom sześćdziesięciolecia misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

29 września 2022 r. w godz. 9.00–13.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (ul. Marii Konopnickiej 26) odbędzie się seminarium poświęcone architekturze drewnianej. Specjaliści i znawcy tradycyjnych technik, na co dzień zaangażowani w ratowanie zanikającego dziedzictwa, opowiedzą o swoich doświadczeniach, podzielą się wiedzą i refleksjami nad stanem zabytków architektury drewnianej. Celem spotkania jest podejmowanie dyskusji nad przyczynami zaniku tradycji budownictwa drewnianego w Polsce, możliwościami zachowania architektury drewnianej, a także sposobami przywracania wiedzy i umiejętności niezbędnych dla jej ochrony. Podczas spotkania zostaną również przedstawione wstępne wyniki badań na temat stanu architektury drewnianej, które zostały przeprowadzone przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Seminarium zostało przygotowane przez Centrum Architektury Drewnianej Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Centrum podejmuje działania w zakresie budowania świadomości społecznej i popularyzacji architektury drewnianej skierowane do szerokiego grona odbiorców – służb konserwatorskich i wykonawców prac, właścicieli i opiekunów obiektów drewnianych oraz ogółu społeczeństwa. Poza konferencjami naukowymi i seminariami organizuje również szkolenia, warsztaty i wykłady popularyzujące architekturę drewnianą.

Program seminarium

Seminarium zostało zrealizowane w ramach zadań wpisanych w Krajowy Program Ochrony i Opieki nad Zabytkami na lata 2019–2022, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.