Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Historia Mniej Znana — Wielokulturowy dwór

Historia Mniej Znana — Wielokulturowy dwór

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych adresowanych do odbiorców dorosłych.

Gdyby mogli Państwo porozmawiać z samym królem Sobieskim, pewnie okazałoby się, że jest wiele wspólnych tematów. Mamy nadzieję, że te wybrane przez nas również Państwa zainteresują.

Spacery zaczynają się o godz. 13.00, spotykamy się w szatni. Obowiązuje bilet wstępu do pałacu.

Dodatkowych informacji na temat programu udziela pani Nela Kokoszka, koordynator programów dla dorosłych, tel. (22) 544 28 38.

Harmonogram spacerów:

29 maja: Wielokulturowy dwór

Jak wyglądał dwór króla Jana Sobieskiego w czasach, kiedy nasz kraj był wielokulturową mozaiką? Przyjrzymy się społeczeństwu żyjącemu w naszym królestwie w XVII wieku oraz naszym sąsiadom. Dowiemy się, jacy przybysze osiedlali się w naszym kraju i z jakich powodów. Czy chętnie zapraszaliśmy do siebie gości z obcych krajów i kultur? Jakie było kiedyś rozumienie pojęcia „naród”? Dowiemy się, czy szlachta Rzeczpospolitej różniła się pod względem narodowościowym, językowym i wyznaniowym oraz w jaki sposób współżyli ze sobą przedstawiciele różniących się kultur. Przyjrzymy się takim aspektom życia dworu, jak dekoracje, kuchnia, stroje, zwyczaje.

12 czerwca: Jak to z dziećmi drzewiej bywało?

W pałacu wilanowskim mieszkały dzieci. Ale czy moglibyśmy się tego domyślić, nie znając historii pałacu? Poszukajmy pamiątek po dzieciach – ich portretów, zabawek, przedmiotów, które do nich należały. Jak wyglądało dzieciństwo królewny i królewiczów Sobieskich? I czy w pałacu mieszkały też inne dzieci?

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.