Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wikingowie: życie i legenda

Wikingowie: życie i legenda

Kino Nowe Horyzonty

Czynna obecnie w Muzeum Brytyjskim wystawa „Wikingowie: życie i legenda” to największa od dziesięcioleci prezentacja dawnego świata wikińskiego. By ją obejrzeć, nie trzeba jednak jechać do Londynu. Na transmisję z ekspozycji zaprasza wrocławskie kino Nowe Horyzonty.

15 czerwca 2014 r., godz. 19.00, będzie można w kinie Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21) obejrzeć nie tylko prezentowane w Londynie zabytki. O zgromadzonych eksponatach opowiedzą historycy Michael Wood oraz Bettany Hughes. Projekcja obejmować będzie też inscenizacje z życia wojowników oraz przeprowadzoną na potrzeby filmu ceremonię pogrzebową w podziemiach British Museum. Film potrwa 90 min.

Przygotowywane na użytek kin retransmisje najważniejszych wystaw – w najlepszej jakości dźwięku i obrazu HD – to jedna z najnowszych inicjatyw British Museum.

Jest to największa ekspozycja dotycząca wikińskiego świata goszcząca w British Museum od ponad 30 lat. Jej głównym elementem są pozostałości 37-metrowej łodzi, najdłuższej, jaka została dotychczas znaleziona. Podstawowym założeniem prezentacji jest pokazanie nowych odkryć archeologicznych i obiektów nigdy wcześniej razem niewidzianych. Mają one pomóc w zrozumieniu kulturowych i społecznych zasad, kształtujących nadmorskie ludy Skandynawii.

Wystawę przygotowały wspólnie muzea z Wielkiej Brytanii, Danii i Niemiec (British Museum w Londynie, Duńskie Muzeum Narodowe w Kopenhadze i Museum für Vor- und Frühgeschichte w Berlinie). Ekspozycja skupia się na okresie epoki wikingów od końca wieku VIII do początku XI wieku.

Są na niej także liczne zabytki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, które gromadzi i bada spuściznę dawnej skandynawskiej osady Truso w Janowie Pomorskim.

Ekspozycja „Wikingowie: życie i legenda” będzie czynna w Muzeum Brytyjskim do 22 czerwca 2014 r. Na przełomie 2014/2015 r. zostanie przeniesiona i zaprezentowana w Berlinie. W ubiegłym roku była pokazywana w Kopenhadze.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.