Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Pałacu króla Jana III / Aula litterata – architektura w dialogu z literaturą

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Pałacu króla Jana III / Aula litterata – architektura w dialogu z literaturą

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Ile czasu spędzasz na oglądaniu jednego dzieła sztuki w muzeum? Osiem sekund? Badania mówią, że taka jest średnia wśród zwiedzających. Czy Twoja wizyta w muzeum to wielki maraton, podczas którego chcesz zobaczyć wszystkie pokazywane na ekspozycjach obiekty? Muzea mają inspirować, a nie męczyć – dlatego proponują Dzień Wolnej Sztuki.

22 kwietnia 2017 roku o godz. 12.00 rozpocznie się szósta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki oraz muzea w całej Polsce zaprezentują po pięć wybranych obiektów ze swoich kolekcji. Przez godzinę wolontariusze zaangażowani w akcję będą przekonywać, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie

Czym interesował się król Jan III Sobieski? Jak się ubierał, jaką lubił kuchnię? Co nosił na co dzień? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych poszukamy podczas Dnia Wolnej Sztuki. Motywem przewodnim spotkania będzie codzienne życie dworskie. Spacerując niespiesznie po pałacu wraz z wolontariuszami, wilanowskimi opowiadaczami, wspólnie zastanowimy się, jak mogło wyglądać codzienne życie na dworze króla Jana III. Po godzinie spaceru po królewskich apartamentach zasiądziemy przy filiżance herbaty, aby porozmawiać o wrażeniach.

Osoby zainteresowane udziałem w akcji przy wejściu do pałacu otrzymają naklejkę. Naklejki będą rozdawane od godz. 10.30. Obowiązuje bilet wstępu do pałacu. Liczba miejsc ograniczona. Zbiórka przy szatni o godz. 12.00.

***

Historia Mniej Znana to cykl spacerów tematycznych adresowanych do odbiorców dorosłych.

Spacery zaczynają się o godz. 13.30, spotykamy się w szatni. Obowiązuje bilet wstępu do pałacu.

Dodatkowych informacji na temat programu udziela pani Nela Kokoszka, koordynator programów dla dorosłych, tel. (22) 544 28 38.

23 kwietnia: Pasja kolekcjonowania

Historia muzeum w Wilanowie jest bardzo długa. Stanisław Kostka Potocki pokazał w 1805 roku zebrane eksponaty pierwszym odwiedzającym, a kolejni właściciele powiększali zastaną kolekcję. Zapraszamy na niedzielny spacer po pałacu szlakiem najcenniejszych dzieł wilanowskiej rezydencji.

***

Triumf, chwała i sława – arcydzieła muzyki kameralnej

Zapraszamy na cykl koncertów odbywających się w zabytkowych wnętrzach pałacu wilanowskiego. To doskonała okazja do zapoznania się z arcydziełami muzyki kameralnej.

23 kwietnia 2017 r., godz. 18.30

W programie utwory Karola Szymanowskiego i Cezarego Francka. Wykonawcy: Zuzanna Pietrzak – fortepian, Jan Pietkiewicz – skrzypce.

Sala Biała, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

***

Paweł Jaskanis

Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

zaprasza na II seminarium z cyklu

Aula litterata – architektura w dialogu z literaturą

Pan dr hab. Roman Krzywy, prof. UW, pani dr hab. Anna S. Czyż i pani dr Magdalena Górska w rozmowie o treściach ideowych barokowych rezydencji. Seminarium odbędzie się 26 kwietnia 2017 roku o godz. 17.00 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Villa Intrata – Salon).

Budowle są wizerunkami duszy księcia…

Podczas spotkania będziemy dyskutować o funkcjach komunikacyjnych różnych elementów rezydencji arystokratycznych, zwłaszcza jednak pałacu Jana III w Wilanowie. Zastanowimy się, w jakim stopniu rozmaite komponenty tych budowli reprezentacyjnych stanowiły komunikat czytelny dla ówczesnego odbiorcy. Interesować nas będzie, jak była konstruowana taka wielopoziomowa „wypowiedź”, do jakich zasobów tradycji i jakich sztuk się odwoływała, a także jak w jej ramach funkcjonowała literatura. Przywołane w tytule słowa Berniniego uznajemy za myśl przewodnią rozmowy, ponieważ skłaniają one do postawienia pytania o aspiracje ówczesnych potentatów, odzwierciedlone w programach architektonicznych rezydencji.

Następne seminaria z cyklu Aula litterata będą poświęcone m.in. literaturze jako źródle programu artystyczno-ideowego rezydencji czy sposobom obecności architektury w dawnym piśmiennictwie (opisy, relacje). Dyskusje będą dotyczyć wybranych tekstów, jakie wpłynęły na świadomość estetyczną Polaków wieków dawnych.

Villa Intrata – biały dworek z gankiem otoczony ogrodem, dawna siedziba zarządcy majątku – znajduje się na przedpolu pałacu, niedaleko budynku kasy (ul. Stanisława Kostki Potockiego 23).

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.