Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Willmann. Interpretacje

Willmann. Interpretacje

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

29 lutego1 marca 2020 roku

29 lutego, godz. 12.00

Na przedzie xsiążę najpochlebniej niebrzuchaty… Jak mówić o dziełach sztuki według Szymborskiej

Cykl: Kobieta w świecie sztuki

Wykład pana Sławomira Ortyla. Prelegent pokusi się o próbę wyboru tych wierszy Wisławy Szymborskiej, które mogą być inspiracją do patrzenia na dzieło sztuki, mówienia o nim czy budowania scenariuszy zajęć. Słuchacze dowiedzą się, co można uzyskać, zestawiając ze sobą dzieła sztuki z różnych epok, jak rozbudzać wyobraźnię odbiorców, do czego wykorzystać empatię czy wreszcie – jakie są powody, by nie rezygnować z humoru. Wstęp wolny.

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5

29 lutego, godz. 14.00

Spacerem przez Raj

Cykl: Willmann. Interpretacje

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie Willmann. Opus magnum. Prowadzenie: pani Iwona Gołaj. Spotkanie dla osób niewidomych i niedowidzących poświęcone będzie dwóm dziełom: barokowemu i współczesnemu. Pierwsze z nich: monumentalne malowidło Michała Willmanna jest prezentacją czterech symultanicznych scen związanych z grzechem pierworodnym i jego konsekwencjami. Natomiast dotychczas niepokazywana grafika ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu pt. Raj utracony, autorstwa Akiry Kurosawy, to przykład przedstawienia Edenu w sztuce XX wieku. Wstęp: 3 zł.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Zapisy: tel. 71 712 71 81

29 lutego, godz. 16.00

Freski Michaela Willmanna

Cykl: Willmann. Interpretacje

Wykład pana Romualda Nowaka. Malowanie w nowej dla niego technice fresku mokrego było dla ponad sześćdziesięcioletniego Willmanna wielkim wyzwaniem. Uczył się niej od czynnego wówczas w Lubiążu szwedzkiego malarza Karola Dankwarta, po którym w 1691 r. dokończył malowanie medalionów w kaplicy św. Bernarda. W 1692 r. wykonał dekorację freskową letniej jadalni w pałacu opata w Lubiążu ze sceną Triumfu bohatera cnót i emblematycznymi medalionami. Sukces tych malowideł sprawił, że opat cystersów z Krzeszowa zlecił artyście wykonanie fresków w kościele św. Józefa. Willmann malował je w latach 1692–1695 wraz z pasierbem Janem Krzysztofem Lischką i synem Michałem Leopoldem. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

1 marca, godz. 11.00

Wierność wobec rzeczywistości – hiperrealizm

Cykl: Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności

Wykład pani Agaty Iżykowskiej-Uszczyk. Precyzyjność, epidiaskop, diapozytyw – to tylko jedne z wielu elementów wyróżniających hiperrealizm na tle innych kierunków w sztuce współczesnej XX wieku. W trakcie wykładu zostaną przedstawieni najważniejsi twórcy oraz prace, które stanowią już kanon sztuki hiperrealistycznej. Wstęp: 5 zł.

Pawilon Czterech Kopuł

Rezerwacja: tel. 71 712 71 89

1 marca, godz. 15.00

Oprowadzania niedzielne

Oprowadzanie pani Beaty Lejman po wystawie czasowej Willmann. Opus magnum. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

Pawilon Czterech Kopuł

„Raj”, Michał Leopold Willmann

Dla dzieci:

1 marca, godz. 12.00

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Ptaki w zbiorach Muzeum Etnograficznego

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty pani Joanny Kurbiel dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Zaprezentowane zostaną rzeźby i obrazy przedstawiające ptaki, które są częstym motywem w sztuce nieprofesjonalnej. Uczestnicy zajęć poznają także technikę malowania pastelami olejnymi, a warsztaty plastyczne będą okazją do jej wypróbowania. Wstęp: 3 zł.

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Zapisy: tel. 71 344 33 13

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.