Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Wydarzenia w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

14–16 lutego 2020 roku

14 lutego, godz. 15.00

Na miłosnym szlaku. Spacer po wystawie „Sztuka europejska XV–XX w.”

Prowadzenie: pan Grzegorz Wojturski. Godzinny spacer po wystawie stałej. Wstęp z biletem na wystawy stałe.

Gmach Główny, plac Powstańców Warszawy 5

14 lutego, godz. 17.00

Jakimś cudem. Światy mistyki oblubieńczej

Zapraszamy na kontemplację słowa – zarówno tego sprzed naszej ery, jak i tych składających się na jeden z najpiękniejszych monologów miłosnych XX wieku: czytanie Pieśni nad Pieśniami oraz monologu Łaknąć Sary Kane w wykonaniu aktorów Teatru Czterech.

Dawne: Zaklinam was, córki jerozolimskie,

na gazele i na łanie pól:

nie budźcie ze snu, nie rozbudzajcie ukochanej,

póki nie zechce sama…

…zabrzmi ze współczesnym:

i pragnąć cię wczesnym rankiem ale nie budzić cię żebyś mogła sobie jeszcze pospać.

Czytanie połączone będzie z oprowadzaniem po zakątku wystawy Willmann. Opus magnum, w którym zgromadzono stropy z Moczydlnicy Klasztornej pokryte malowidłami przenoszącymi odbiorcę w światy mistyki oblubieńczej Pieśni nad Pieśniami. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

Pawilon Czterech Kopuł, ul. Wystawowa 1

Zapisy: tel. 71 712 71 81

15 lutego, godz. 12.00

W cieniu mistrza. Albrecht Dürer i niemieccy graficy XVI w.

Cykl: Mistrzowie grafiki

Wykład pani Zuzanny Mikołajek. Grafiki – miedzioryty, drzeworyty i akwaforty – odgrywają w twórczości Dürera wybitną rolę, znacznie większą niż malarstwo czy prace teoretyczne. Wykład będzie okazją do przyjrzenia się, na czym polegało nowatorstwo arcydzieł Albrechta Dürera. Pokrótce przedstawiona zostanie też twórczość kilku innych grafików niemieckich (m.in. Henryka Aldegrevera i tzw. Małych Mistrzów: Jerzego Pencza, Jana Sebalda Behama, Barthela Behama), którzy działali w XVI w. niejako w cieniu wielkiego norymberskiego mistrza. Wstęp wolny.

Gmach Główny

15 lutego, godz. 16.00

O technice malarskiej oraz konserwacji obrazów Willmanna

Cykl: Willmann. Interpretacje

Wykład pana Artura Jarkiewicza. Omówione zostanie przygotowanie do demontażu obrazów z kościołów warszawskich oraz ich zabezpieczenie na czas transportu. Przedstawiony zostanie przebieg i efekty prac wykonanych przez Dział Konserwacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Nie zabraknie też informacji o samym Willmannie i jego działalności artystycznej. Wstęp wolny.

Pawilon Czterech Kopuł

15 lutego, godz. 16.00

Motyw owoców

Cykl: Plastyka tańca

Warsztaty tańca intuicyjnego pani Barbary Przerwy dla dorosłych. Owoce w sztuce mają przebogatą symbolikę, np. winne grona w świecie chrześcijańskim są symbolem odkupienia grzechów, ale jednocześnie atrybutem Dionizosa, greckiego boga płodności i dzikiej natury. Kształt owocu gruszy przywodzi na myśl kształty kobiecego ciała i zapewne dlatego gruszka stała się symbolem miłości i macierzyństwa. Zapraszamy do świata pachnących i soczystych owoców. Warsztaty poprzedzi owocowa degustacja. Wstęp: 7 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

16 lutego, godz. 13.15

Zwiedzanie z przymrużeniem oka – dla Pań i Panów

Podczas tego niecodziennego zwiedzania pani Izabela Trembałowicz-Chęć przybliży ciekawostki związane z powstawaniem Panoramy Racławickiej, opowie o przygotowaniach do realizacji, technice malowania i trudnościach, z jakimi borykali się twórcy dzieła. Zwiedzający dowiedzą się więcej o samych artystach, a także poznają anegdoty o ich życiu, twórczości oraz współpracy przy malowaniu pierwszej polskiej panoramy. Wstęp: 20 zł.

Panorama Racławicka, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11

Zapisy: tel. 71 344 23 44

16 lutego, godz. 15.00

Oprowadzanie niedzielne po wystawie „Willmann. Opus magnum”

Prowadzenie: pani Anna Chmielarz. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

Pawilon Czterech Kopuł

Mistrz Hovingham, Jupiter i Antiope, ok. 1650

Wydarzenia dla dzieci i młodzieży

14 lutego, godz. 12.00 i 14.00

Wokół Willmanna z instrumentami w tle | MUZYKA

Cykl: Willmann – to się w kopule nie mieści! & Ferie w Muzeum

Zabawa plastyczna pana Michała Pieczki dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Poznając malarstwo barokowe, a szczególnie twórczość Michała Willmanna, warto przyjrzeć się też innym dziełom i artystom tamtej epoki. Podczas spotkania dzieci obejrzą wybrane obrazy i rzeźby z kolekcji muzealnej ukazujące wątki związane z muzyką, a następnie wykonają własnego projektu instrumenty grające. Wstęp: 3 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

16 lutego, godz. 10.30, 12.30 i 15.30

Zimowe szaleństwa

Cykl: Muzealne poruszenie

Warsztaty plastyczno-ruchowe pani Barbary Przerwy dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat (godz. 10.30), dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat (godz. 12.30) oraz dla młodzieży w wieku od 12 do 17 lat (godz. 15.30). Sporty zimowe mają długą historię. Na wystawie Cudo-Twórcy można podziwiać zabytkowe narty, łyżwy i sanki. W kolekcji muzealnej można także znaleźć archiwalne pocztówki promujące „zimowe szaleństwo”. Z kolorowych reprodukcji, bibuły, fragmentów firanek i śnieżnobiałych koronek uczestnicy warsztatów stworzą zimowy kolaż. Wstęp: 3 zł.

Gmach Główny

Zapisy: tel. 71 372 51 48

16 lutego, godz. 11.15

Zwiedzanie z lekkim zawrotem głowy

Prowadzenie: pani Izabela Trembałowicz-Chęć. Po krótkim wstępie w Małej Rotundzie dzieci wraz z rodzicami obejrzą ogromnych rozmiarów obraz w Panoramie Racławickiej. Nie będzie to zwykłe zwiedzanie, ale prawdziwa przygoda. Oprócz wysłuchania opowieści o powstawaniu dzieła i jego dokładnego obejrzenia, dzieci w drużynach rozwiążą zadania ukryte w kolorowych kopertach. Na koniec odbędzie się zabawa plastyczna pt. Szukamy następców Mistrzów. Wstęp: 15 zł.

Zapisy: tel. 71 344 23 44

Panorama Racławicka

16 lutego, godz. 12.00

Do czego dżinsom potrzebne indygo

Cykl: ETNO w południe

Warsztaty pani Pauliny Sucheckiej dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Spotkanie poświęcone technikom barwienia i drukowania tkanin z zastosowaniem indygo, od czasów dawnych po współczesność. Dzieci zobaczą oryginalne klocki drukarskie oraz zabytkowe tkaniny – dolnośląskie blaudruki. W części warsztatowej uczestnicy stempelkowo zadrukują serwetę. Wstęp: za 3 zł

Muzeum Etnograficzne, ul. Romualda Traugutta 111/113

Zapisy: tel. 71 344 33 13

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.