Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Witkacy na scenach PRL-u

Witkacy na scenach PRL-u

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki UWr serdecznie zapraszają na trzynasty – ostatni już! – wykład z cyklu Zima i wiosna z kulturą PRL-u.

pan dr Piotr Rudzki

Witkacy na scenach PRL-u

20 maja 2014 r., godz. 18.00

CaféTHEA (Przejście Żelaźnicze 4)

W dwudziestoleciu międzywojennym sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza wystawiane były jako ciekawostki, tak różniące się od dominującego repertuaru, iż ich realizacjom często towarzyszyły restrykcje dotyczące widowni. Największy sukces odniosła inscenizacja Jana Macieja Karola Wścieklicy w reżyserii Jana Pawłowskiego, ale z powodów dalekich od oczekiwań pisarza, gdyż politycznych – powszechnie interpretowano ją jako satyrę na premiera Wincentego Witosa. W tamtym okresie przedstawienia Witkiewiczowskie nie wywołały rewolucji w polskim teatrze, zbyt silny był opór krytyków i publiczności.

Dramatopisarstwo Witkiewicza przywrócone po wojnie teatrowi przez Tadeusza Kantora niewątpliwie przyczyniło się do odnowienia polskiej sceny. Struktura jego sztuk oraz teoria Czystej Formy – często interpretowana jako przyzwolenie na każdy, najbardziej nawet „szalony” eksperyment – umożliwiały realizatorom poszukiwania nowych stylów inscenizacyjnych. A wpisana w dramaty wizja rozwoju kultury zachodnioeuropejskiej łatwo dawała się aktualizować jako krytyka panującego w Polsce po roku 1945 systemu społeczno-politycznego.

Czy udało się znaleźć „styl Witkiewiczowski”? Co to znaczy, że Witkacy został „przeszajnowany”? Kiedy koń zamawiający whisky w barze jest śmieszny? Jak zostaje się klasykiem? W jaki sposób cenzura kształtowała repertuary teatrów w Polsce? Co się musi zdarzyć, aby awangardowe dzieło stało się „przebojem” stanu wojennego? Czy Witkacy odniósł sukces w PRL-u, czy jedynie był modny? Nie tylko na te pytania odpowiedzi podsunie wykład.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.