Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Wjazd Cecylii Renaty do Warszawy / Poczet królów Polski

Wjazd Cecylii Renaty do Warszawy / Poczet królów Polski

Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

Wjazd Cecylii Renaty do Warszawy

Dzień atrakcji: 14 września 2019 roku

plac Zamkowy 4

We wrześniu 1637 roku Warszawa była świadkiem niezwykłych zdarzeń. W dzisiejszej katedrze pw. św. Jana 12 września król Władysław IV poślubił Cecylię Renatę Habsburżankę, która dzień później została koronowana na królową Polski. Pierwszy raz w historii królewski ślub i koronacja odbyły się w Warszawie, a w Zamku Królewskim odbywały się z tej okazji wystawne uczty i zabawy dworskie. Zapraszamy na dzień atrakcji inspirowany tymi wydarzeniami.

Program:

godz. 11.00 Wokół królewskiego dworu – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, p. Sławomir Szczocki

wstęp: bilet rodzinny w cenie 5 zł

godz. 12.00 i 14.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Poczet królów Polskich, p. Michał Zawadzki

wstęp: bilet w cenie 5 zł, zbiórka w Sieni Wielkiej

godz. 13.00 Królewski Teatr Marionetek – interaktywne warsztaty teatralno-lalkarskie dla rodzin

wstęp: bilet w cenie 5 zł, zbiórka w Sieni Wielkiej

godz. 16.00 Uroczysty wjazd Cecylii Renaty do Zamku

godz. 16.15 pokaz musztry historycznej grupy rekonstrukcyjnej Malleus Malleficarum

godz. 16.30 pokazy lotów ptaków drapieżnych, Grupa Szponem i Mieczem

godz. 16.45 pokaz tańca

Dziedziniec Wielki, wstęp wolny

Ponadto przez cały czas trwania dnia atrakcji: pokazy musztry, pokazy uzbrojenia królewskiej gwardii, stanowisko edukacyjne z ptakami drapieżnymi (sokoły, jastrzębie, sowy).

*****

Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach

Nowa Izba Poselska, 11 września1 grudnia 2019 r.

Wystawa prezentuje wizerunki polskich władców na numizmatach od początków państwa polskiego do końca Pierwszej Rzeczypospolitej. Umożliwia prześledzenie fascynującej ewolucji portretu króla począwszy od średniowiecznych monet piastowskich Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego czy Władysława Łokietka, gdzie wizerunek był schematyczny, symboliczny. Ich przeciwieństwem są piękne numizmaty Stanisława Augusta – swój portret król idealizował. Szczególne miejsce zajmują na wystawie monety i medale z epoki Wazów, gdy sztuka medalierska w Rzeczypospolitej (szczególnie w Gdańsku) stała na wyjątkowo wysokim poziomie. Publiczność ma okazję obejrzeć wiele unikatowych i niezwykle cennych obiektów pochodzących właśnie z tego okresu. Wymienić tutaj należy przede wszystkim dzieła najlepszych gdańskich medalierów: Samuela Ammona, Jana Hoehna starszego oraz Jana Hoehna młodszego, a także Sebastiana Dadlera. Na szczególną uwagę zasługują: czterdziestodukatówka Zygmunta III Wazy – ikona numizmatyki polskiej autorstwa pierwszego z wymienionych wyżej medalierów – oraz wspaniałe medale ślubne Władysława IV i Jana Kazimierza, które wykonał Sebastian Dadler.

W dalszej części ekspozycji przedstawione będą serie medali z wizerunkami władców polskich z najważniejszą suitą, wykonaną dla Stanisława Augusta. Jest ona szczególnie związana z Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdyż wzorem dla niej były słynne portrety królów z Pokoju Marmurowego, namalowane przez Marcelego Bacciarellego. Na wystawie prezentowany jest jedyny oryginalny złoty medal z tej serii pozostający w zbiorach polskich – z wizerunkiem Zygmunta III Wazy. Medalierską świtę Stanisława Augusta naśladuje także seria monet o tytule Skarby Stanisława Augusta – wydawana przez Narodowy Bank Polski, której złota odmiana o nominale 500 złotych znajduje się na wystawie. Medalierskie poczty królów tworzone są także współcześnie, a reprezentować je będą dwie serie medali, w tym jedna przedstawiająca władców polskich według dobrze znanych portretów Jana Matejki.

Ekspozycja jest dostępna we wtorki, środy, czwartki i soboty w godz. 10.00–18.00; w piątki w godz. 10.00–20.00; w niedziele w godz. 11.00–18.00. Ostatnie wejście – na godzinę przed zamknięciem.

Bilety: w ramach zwiedzania Trasy Zamkowej – 30 zł (bilet normalny) i 20 zł (ulgowy); dzieci do 16. roku życia – 1 zł; środy – wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.