Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Włoski renesans w krakowskim wydaniu

Włoski renesans w krakowskim wydaniu

Muzeum Krakowa

Włoski renesans w krakowskim wydaniu

24 czerwca 2023 roku, godz. 11.00

Zbiórka: pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w cyklu spacerów tematycznych.

Sztuka i kultura renesansu w Krakowie najsilniej rozwinęły się w kręgu mecenatu królewskiego. Dwór monarszy, otwarty na wpływy zachodnioeuropejskie, podążał za prądami artystycznymi, powoli nadając zamkowi królewskiemu nowy kształt. Wpływom sztuki włoskiej zaczęła ulegać również architektura mieszczańska. Choć inspirowano się projektami włoskich budowli, interpretowano je w duchu lokalnej architektury, pozwalając rozwinąć się krakowskiemu renesansowi. Podczas spaceru przyjrzymy się detalom kamienic przy Rynku Głównym oraz w bocznym uliczkach, omówimy sylwetki najsłynniejszych włoskich architektów działających w Krakowie w XVI wieku, a także opowiemy historię renesansowego Wawelu.

Prowadzenie: pani Joanna Świtała (licencjonowana przewodniczka po Krakowie). Wstęp: 15 zł.

Podgórze po lupą – Spichlerz

20 czerwca, godz. 18.00

Muzeum Podgórza (ul. Bolesława Limanowskiego 51) zaprasza na wykład.

Kolejną makietą z cyklu „Podgórze pod lupą” jest rekonstrukcja drewnianego spichlerza, wzniesionego w połowie XIX w. przez Maurycego Barucha. Plany spichlerza dołączone były do prośby Barucha o przyjęcie go w poczet obywateli Królewskiego Miasta Podgórza. Dokumenty te znajdują się w zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie, dzięki którego uprzejmości mogliśmy zrekonstruować kolejny budynek.

Prowadzenie: pan Robert Gaweł. Wstęp wolny.

Jidyszyzmy i hebraizmy w języku polskim

22 czerwca, godz. 18.00

Muzeum Podgórza zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu.

Języki hebrajski i jidysz przez wieki współistniały z polszczyzną, co nie pozostało bez wpływu na ich słownictwo, gramatykę i frazeologię. Także sąsiedztwo mowy żydowskiej przyczyniło się do wzbogacenia języka polskiego. Kontakty te miały charakter bardzo intensywny, a ich ślady widzimy do dzisiaj.

Prowadzenie: pan dr Marek Tuszewicki (Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego). Wstęp wolny.

„Patriotyzm, czyli co?” – czym jest dzisiejszy patriotyzm

22 czerwca, godz. 18.00

Ulica Pomorska, sala wystawy stałej Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956, ul. Pomorska 2

Ulica Pomorska zaprasza debatę.

Patriotyzm to umiłowanie i pielęgnowanie tradycji, kultury czy języka. Oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z narodem i społecznością. Co to dziś znaczy być patriotą? Czy jest gotowa recepta na to, jak uczyć patriotyzmu?

Dlaczego tak? – Park Bednarskiego okiem projektanta

22 czerwca, godz. 18.00

Zbiórka przed bramą do parku im. Wojciecha Bednarskiego przy ul. Parkowej

Muzeum Podgórza zaprasza na spacer z cyklu „Odkrywcy prawego brzegu”. W ramach tego nowego cyklu zaprosimy Państwa na letnie spacery prezentujące historię prawobrzeżnych dzielnic Krakowa, tzw. nowego Podgórza. Będziemy wędrować szlakami osobistych historii, lokalnych bohaterów i nieznanych faktów. Oprowadzać nas będą specjaliści, badacze i mieszkańcy zafascynowani lokalną historią.

Pan dr Jerzy Wowczak, autor projektu rewitalizacji parku im. św. Benedykta, opowie o zrealizowanych i czekających na realizację elementach kompozycji parku. Przedstawi ich genezę i ujawni inspiracje. Dowiemy się o źródłach historycznych i odkryciach naukowych związanych z historią parku, które zostały utrwalone w jego obecnym rozplanowaniu. Dowiemy się również o innych historycznych projektach rewitalizacji parku, ich autorach oraz wpływie tych prac na dzisiejszy wygląd parku im. Wojciecha Bednarskiego.

Wstęp wolny.

Beit olam – Dom wieczności, czyli żydowskie zwyczaje pogrzebowe

23 czerwca, godz. 14.00

Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Stara Synagoga zaprasza na spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji. Spotkanie jest przeznaczone głównie dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”, podczas którego wyruszymy razem z muzealnikiem i przewodniczką, panią Anną Jodłowiec-Dziedzic, na Kazimierz. Tym razem poznamy historię kazimierskiego cmentarza, słuchając opowieści o żydowskich zwyczajach pogrzebowych od czasów starożytnych do dziś. Odkryjemy macewę – najczęściej spotykaną formę nagrobka – i jej symbole. Usłyszymy o formach uczczenia zmarłych. Poznamy także legendy i historie mieszkańców żydowskiego miasta.

Asysta: panie Elżbieta Lang i Katarzyna Bury. Wstęp wolny.

Informacje o asyście i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Introligatorski czerwiec, czyli spotkanie z mistrzem introligatorstwa

24 czerwca, godz. 10.00

Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty dla dorosłych w ramach cyklu „Klinika dla rzeczy”.

Porozmawiamy o tym, czym zajmuje się introligator, jakie wykonuje prace, zastanowimy się, czy możliwe jest wykonanie oprawy tylko ręcznie, bez udziału maszyn. Poznamy rodzaje opraw introligatorskich z muzealnej kolekcji, a także narzędzia, z jakich korzysta introligator w pracy (szywnica, prasa ręczna, kostka introligatorska). Zapoznamy się również z techniką szycia ręcznego na przykładzie uszytego woluminu gazety codziennej.

Prowadzenie: pani Katarzyna Pietrzycka-Minczak.

Wstęp: 25 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Spacer po Pleszowie

24 czerwca, godz. 14.30

Zbiórka: przy kościele św. Wincentego, ul. Nadbrzezie 12

Muzeum Nowej Huty zaprasza na spacer.

Nowa Huta powstała na terenie licznych wiosek. I choć ich centra najczęściej zachowały się do dziś, to niewiele z nich może się równać z Pleszowem. Możemy tu bowiem zobaczyć nie tylko ciekawy, średniowieczny układ urbanistyczny, lecz także neobarokowy pałac rodziny Kirchmajerów oraz klasycystyczny kościół pw. św. Wincentego, które zaliczają się do najciekawszych obiektów architektonicznych w Krakowie.

Pleszów to miejsce związane z Tadeuszem Kościuszką, który zatrzymał się tutaj w drodze na Racławice, oraz Mikołajem Wierzynkiem. W Pleszowie znajdowały się pierwsze osiedle budowniczych Nowej Huty, zwane „Meksykiem” i największa na świecie hałda odpadów przemysłowych.

Prowadzenie: pan Piotr Kapusta.

Letnim spacerom z cyklu „Nowohuckie spacery” towarzyszy karnet, w którym spacerowicze potwierdzają swoje uczestnictwo. Każdy uczestnik, który zbierze cztery pieczątki, otrzyma upominek.

„Widok na krakowian” – prof. Stanisław Juchnowicz

Na wystawie stałej Kraków od początku, bez końca prezentujemy pamiątki związane z prof. Stanisławem Juchnowiczem.

Stanisław Juchnowicz był współautorem planu urbanistycznego Nowej Huty. Jako pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej założył Międzynarodowy Ośrodek Kształcenia i Studiów Urbanistycznych i kierował nim. Był też jednym z inicjatorów powstania Polskiego Klubu Ekologicznego.

Ślady jego działalności możemy odnaleźć nie tylko w Krakowie. Pracował w zespole zajmującym się odbudową Gdańska. Zaprojektował gmach główny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był organizatorem i wykładowcą Wydziału Urbanistyki i Planowania Regionalnego Uniwersytetu Ahmadu Bello w Nigerii oraz autorem projektu koncepcyjnego nowej stolicy tego kraju – Abudży.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.