Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Wodozbiór otwarty dla zwiedzających

Wodozbiór otwarty dla zwiedzających

Muzeum Łazienki Królewskie

Wodozbiór, który odzyskał dawny blask dzięki pracom konserwatorsko-remontowym, udostępniony został zwiedzającym. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 28 sierpnia 2020 roku. Obejrzeć tam można wystawę poświęconą historii zabytku oraz roli wody w rezydencji Stanisława Augusta.

29 i 30 sierpnia obowiązywać będzie promocyjny bilet (10 zł) do Wodozbioru i Białego Domu (ul. Agrykola 1). Wodozbiór zwiedzać może jednocześnie do sześciu osób, czas zwiedzania – 15 minut, Biały Dom – do dwunastu osób, czas zwiedzania – 20 minut, godz. otwarcia: 10.00–16.30.

Opowieść o historii Wodozbioru

29 sierpnia o godz. 12.00 zapraszamy na wykład (wstęp: 1 zł, bilety do nabycia w kasach w Podchorążówce i Starej Oranżerii), w którego trakcie przybliżone zostaną wyniki badań związanych z pracami renowacyjnymi, prowadzonymi w Wodozbiorze w latach 2017–2019 (projekt Źródła przemian). Dzięki nim zabytek, będący jednym z najbardziej efektownych budynków, jaki powiązać można z technicznymi rozwiązaniami nowożytnych inżynierów, zyskał nową przestrzeń ekspozycyjną. Podczas wykładów usłyszymy, skąd wzięła się idea wystawy stałej w Wodozbiorze pod hasłem Woda – Władza – Widowisko i jakie było znaczenie wody dla historii Łazienek Królewskich oraz jej wykorzystanie w widowiskach dworskich za czasów Stanisława Augusta.

Liczba miejsc na wykładzie jest ograniczona do czterdziestu osób. Możliwość rezerwacji. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem, zasadami sanitarnymi oraz oświadczeniem o stanie zdrowia.

Wodozbiór – co zobaczysz we wnętrzach?

Na parterze znajduje się wystawa stała poświęcona historii i funkcji Wodozbioru, a także roli wody w kształtowaniu podmiejskiej rezydencji Stanisława Augusta. Ekspozycja obejmuje trzy pomieszczenia.

W pierwszym z nich znajdują się makiety współczesnego układu hydrologicznego Łazienek Królewskich, z głównymi budynkami i założeniami wodnymi, takimi jak stawy, tarasy, mosty i kaskady, które tworzą niepowtarzalny charakter tego miejsca, oraz reprodukcje planów królewskiej rezydencji z XVIII i XIX w.

W środkowej sali zapoznamy się z historią Wodozbioru na podstawie pokazu multimedialnego i makiety obiektu, przedstawiającej rozwiązania inżynieryjne, dzięki którym dostarczano wodę do Pałacu na Wyspie.

Wystawa w ostatnim pomieszczeniu przedstawia ogrody, rozumiane jako teatry natury (theatri naturae), oraz widowiska dworskie, w których wykorzystywano wodę jako główny element scenografii. Przykładem obrazującym łazienkowskie widowiska wodne z czasów Stanisława Augusta jest dramat Kleopatra, wystawiony na deskach Amfiteatru 7 września 1791 r., w rocznicę elekcji króla. Przedstawienie uwiecznił w swoich pracach Jan Piotr Norblin. Rysunki artysty „ożywione” zostały na potrzeby ekspozycji dzięki wykorzystaniu techniki paralaksy.

Ekspozycja na parterze Wodozbioru podkreśla techniczny charakter obiektu, związany zarówno z dystrybucją wody, jak i funkcją mieszkalną. W przedsionku wyeksponowane są paleniska pieców kaflowych, które ogrzewały dwa przyległe pokoje. W podłodze, na linii między wejściem na dziedziniec a wejściem do budynku, umieszczona została drewniana rynna, odkryta podczas prac konserwatorskich.

Spacer szlakiem wodnym

Wodozbiór jest jednym z punktów na mapie wodnej Łazienek Królewskich, przedstawiającej układ stawów, fontann i źródełek z czasów Stanisława Augusta, a także obiekty i rzeźby związane z wodą. Umożliwia ona również poznanie dziedzictwa przyrodniczego Łazienek Królewskich.

Mapa, dzięki której zwiedzisz łazienkowskie ogrody wodnym szlakiem, dostępna jest bezpłatnie w wersji papierowej w Wodozbiorze oraz w kasach w Podchorążówce i Starej Oranżerii (wtorek-niedziela, godz. 10.00–16.00).

Od 1 września wstęp do Wodozbioru odbywać się będzie w ramach wspólnego biletu do wszystkich obiektów Łazienek Królewskich: 30 zł – bilet normalny, 15 zł – ulgowy, 4 zł – dzieci i młodzież do 26. roku życia. Bilety są do nabycia w kasach w Podchorążówce i Starej Oranżerii (do godz. 15.15). W piątki zwiedzanie jest bezpłatne.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.