Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wodzisław Śląski: Wodzisławski kaznodzieja, ksiądz Melchior Opolski

Wodzisławski kaznodzieja, ksiądz Melchior Opolski

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Wodzisławski kaznodzieja, ksiądz Melchior Opolski

9 marca 2024 r. o godz. 16.00 w pałacu Dietrichsteinów przy ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2 w Wodzisławiu Śląskim, w ramach cyklu „Spotkanie z historią”, będzie można wysłuchać dyskusji zatytułowanej Wodzisławski kaznodzieja, ksiądz Melchior Opolski, w której udział wezmą: pani Krystyna Augustyniak, pan Zbigniew Gołasz z Muzeum w Gliwicach oraz pan dr Sebastian Rosenbaum z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie poprowadzi pan Piotr Hojka z Muzeum w Wodzisławiu.

Ksiądz Melchior Opolski to katolicki duchowny urodzony 4 stycznia 1746 r. w Wodzisławiu. Został wyświęcony w 1769 r. we Wrocławiu. Od 1774 r. przez cztery dekady był administratorem, a następnie proboszczem parafii w podgliwickich Przyszowicach.

W 2022 r., podczas organizacji Gliwickich Dni Dziedzictwa, historyk gliwickiego Muzeum odkrył w archiwum parafii pw. Ducha Świętego w Ostropie sporządzone przez kapłana zapisy jego czterdziestu kazań wygłoszonych w latach 1796–1797. To unikatowe dzieło jest pomnikiem, relikwią języka staropolskiego na Górnym Śląsku z czasów pruskiego panowania oraz wyjątkowym dokumentem epoki, który przybliża nam po ponad dwóch stuleciach mentalność ówczesnego wykształconego użytkownika kultury. Jest też przede wszystkim kopalnią wiedzy o obyczajowości i religijności ówczesnych mieszkańców regionu.

Opracowane przez Krzysztofa Piotrowskiego kazania zostały wydane przez Muzeum w Gliwicach. Książka „Chroń się złego a czyń dobrze”. Kazania proboszcza z Przyszowic (1796/1797) jest do nabycia w sklepie Muzeum w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8a oraz online w cenie 30 zł.

Spotkanie z historią

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.