Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl „Wojna” Artura Grottgera

Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl „Wojna” Artura Grottgera

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5

Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl „Wojna” Artura Grottgera

16 stycznia16 czerwca 2024 roku 

Kuratorka: Natalia Sienkiewicz

Wojna Artura Grottgera należy do najcenniejszych dzieł w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Na 11 rysunków, wykonanych na kartonach ciemną i jasną kredką, Grottger przelał uniwersalną wizję okrucieństwa wojny. Prezentacją cyklu Muzeum upamiętnia Rok Romualda Traugutta i wydarzenia powstania styczniowego.

Twórczość Grottgera stanowi rodzaj dokumentu rzeczywistości polskiej lat 60. XIX w. Wojna różni się od poprzednich jego prac, takich jak Lithuania i Polonia, które bezpośrednio odwoływały się do wydarzeń powstania. Wojnie artysta nadał bardziej uniwersalną wymowę. Cykl prezentuje wojnę jako odwieczną zmorę ludzkości, która pozostawia po sobie jedynie nędzę, upodlenie i zniszczenia.

Wojna powstawała długo, co Grottger opisywał w listach do narzeczonej, Wandy Młodnickiej (Monné). To właśnie jej poświęcił cały cykl, o czym świadczą ukryte na każdym z rysunków litery składające się na osobiste dedykacje: Dla mej Wandy oraz moja nadzieja.

Struktura cyklu została określona za pomocą Prologu i Epilogu, pełniących funkcję klamry ujmującej pozostałe dziewięć rysunków, uświadamiając odbiorcy, że cała opowieść Wojny rozgrywa się w umyśle twórcy.

Natalia Sienkiewicz, prezentacja wystawy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu (15 I AD 2024) — fot. Adrian Nikiel

Akcja pierwszego kartonu, zatytułowanego Pójdź ze mną przez padół płaczu, rozpoczyna się w pracowni pogrążonego w zadumie i melancholii artysty, któremu ukazuje się postać Muzy-Beatrycze, przywołującej go do powstania i podjęcia wędrówki. To właśnie z tą parą alegorycznych postaci widzowie odbywają podróż po kolejnych scenach cyklu.

Na przemian żmudną i gorączkową pracę nad rysunkami zaczął latem 1866 r. w Porębie u hrabiów Bobrowskich – wyjaśnia pani Natalia Sienkiewicz, kuratorka wystawy. – Jej koniec przypadł na połowę lipca 1867 r. i jeszcze w tym samym miesiącu prezentowano ją na wystawie światowej w Paryżu. Cyklem artysty zainteresował się cesarz Franciszek Józef, który w listopadzie 1867 r. nabył „Wojnę” za 8 tysięcy franków. Po śmierci cesarza prace Grottgera zostały rozdzielone między spadkobierców. W 1922 r. państwo polskie wykupiło cykl przy pomocy prywatnych instytucji. „Wojna” trafiła do Galerii Narodowej miasta Lwowa, a w 1947 r. została przewieziona do Wrocławia i włączona do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Artur Grottger (1837–1867) od najmłodszych lat kształcił się w rysunku i malarstwie. Pierwsze nauki odebrał od ojca, Jana Józefa. W 1850 r. rozpoczął edukację we lwowskiej pracowni Jana Maszkowskiego i nawiązał znajomość z Juliuszem Kossakiem. W latach 1852–1854 podjął studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie poznał artystów swojego pokolenia, w tym Jana Matejkę i Andrzeja Grabowskiego. Jego edukację uwieńczyły studia na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1854–1865.

Wystawa prezentowana jest w salach wystawy stałej Sztuka polska XVII-XIX w., w soboty można ją zwiedzać bezpłatnie.

Artur Grottger (1837-1867), „Pójdź ze mną przez padół płaczu”, 1866 r., Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Artur Grottger (1837-1867), „Pożegnanie”, 1866 r., Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Artur Grottger (1837-1867), „Głód”, 1866, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Natalia Sienkiewicz, prezentacja wystawy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu (15 I AD 2024) — fot. Adrian Nikiel

Natalia Sienkiewicz, prezentacja wystawy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu (15 I AD 2024) — fot. Adrian Nikiel

zdjęcia: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.