Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wrocław – 1948. Wystawa Ziem Odzyskanych

Wrocław – 1948. Wystawa Ziem Odzyskanych

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki wraz z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki UWr serdecznie zapraszają na dziewiąty wykład z cyklu Zima i wiosna z kulturą PRL-u.

pan dr Andrzej Kostołowski

Wrocław – 1948. Wystawa Ziem Odzyskanych

25 marca 2014 r., godz. 17.00

Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5)

Wystawa Ziem Odzyskanych zasługuje na uwagę z kilku względów. Po pierwsze, mimo zamysłu propagandowego, poprzez wykorzystanie twórczych idei tamtego czasu, zaistniała jako oryginalne wydarzenie artystyczne. Po drugie, mimo narzucanych w trakcie jej organizacji ciągłych kasacji i zmian zmierzających do uczynienia z tej wystawy deklaracji stalinowskich dogmatów, dzięki sile profesjonalnych rozwiązań wystawienniczych nie pozwoliła zniweczyć części swej artystyczności. Po trzecie, do pewnego przynajmniej stopnia stała się zaczynem tego, co określono później jako „polską szkołę wystawiennictwa”. I wraz z I Wystawą Sztuki Nowoczesnej w Krakowie, zaprezentowała charakterystyczną rolę użycia tzw. przedmiotów gotowych.

dr Andrzej Kostołowski – urodzony w 1940 r., absolwent poznańskich uczelni: Wydziału Leśnego Wyższej Szkoły Rolniczej oraz Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, obronił doktorat na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był współorganizatorem Muzeum im. A. Mickiewicza w Śmiełowie, a potem do 2000 r. jego kustoszem. Od lat 70. czynny jako niezależny krytyk i teoretyk sztuki. Jest autorem ponad 30 większych tekstów naukowych o sztuce dawnej i współczesnej (m.in. o ogrodach krajobrazowych, Witkacym, Andrzeju Wróblewskim, Jerzym Nowosielskim, Wystawie Ziem Odzyskanych, sztuce konceptualnej). Napisał ponad 350 esejów w katalogach i czasopismach o sztuce (m. in. w pismach „Obieg”, „Arteon”, „Artluk”, „Rita Baum”, „Format”, „Dyskurs”). Poza wykładami na ASP we Wrocławiu (a do 2011 r. także na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu) prezentuje od lat swe teksty i wykresy podczas wystąpień w galeriach i uczelniach. Jest autorem książki Sztuka i jej meta (Kraków 2005).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.