Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w uroczystościach, które w Łodzi odbędą się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej 39 (część katolicka).

1 sierpnia 2018 roku o godz. 17.00 zgromadzimy się przy grobie gen. bryg. Franciszka Edwarda Pfeiffera ps. Radwan, by w obecności przedstawicieli organizacji społecznych i kombatanckich, władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych i instytucji oddać hołd uczestnikom powstańczych zmagań.

Poza Łodzią, wraz z miejscowymi Klubami Historycznymi im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, 1 sierpnia o godz. 17.00 oddamy hołd powstańcom w Piotrkowie Trybunalskim (mogiły powstańcze na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Cmentarnej) i Sieradzu (mogiła x. Apolinarego Leśniewskiego, kapelana Armii Krajowej w powstaniu, zlokalizowana na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego).

***

Po zakończeniu II wojny światowej wielu powstańców osiedliło się w Łodzi. Angażowali się w życie społeczne i umysłowe miasta. Od kilku lat obchodom rocznicy wybuchu powstania towarzyszy akcja upamiętniania powstańców spoczywających na łódzkich nekropoliach poprzez oznaczanie ich mogił biało-czerwoną szarfą z napisem 63 DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. Podobnie będzie w tym roku.

Wykaz powstańców warszawskich pochowanych na łódzkich cmentarzach jest stale aktualizowany. Jeśli wiedzą Państwo o grobach nieujętych w zestawieniu, prosimy o kontakt z pracownikami pionu upamiętniania walk i męczeństwa łódzkiego IPN (tel. 42 616 27 21 lub bartosz.bijak@ipn.gov.pl, anna.jozwik@ipn.gov.pl lub jan.witkowski@ipn.gov.pl).

Poza bez mała setką oznaczonych grobów powstańców na terenie Łodzi znajdują się również cztery upamiętnienia związane z powstaniem i osobami biorącymi w nim udział:

— tablica pamiątkowa dotycząca powstania w kościele ojców jezuitów przy ul. Henryka Sienkiewicza 60;

— tablica pamiątkowa ku czci o. Tomasza Roztworowskiego, powstańczego kapelana, w kościele ojców jezuitów przy ul. Henryka Sienkiewicza 60;

— tablica pamiątkowa poświęcona chor. Herbertowi J. Brownowi, pilotowi SAAF biorącemu udział w lotach z pomocą powstańczej Warszawie, na kaplicy cmentarza katolickiego na Dołach;

— pomnik powstańców na Skwerze Powstańców Warszawskich (ul. Wojska Polskiego / al. Grzegorza Palki).

***

Edukacyjnym elementem obchodów 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego będzie w Łodzi spacer Wspomnienie o Powstańcach Warszawskich pochowanych na Starym Cmentarzu w Łodzi. Wizyta na grobach, m.in. Franciszka Edwarda Pfeiffera, Barbary Nazdrowicz, Wiktora Matulewicza czy Jadwigi Wocalewskiej-Szletyńskiej, będzie znakomitą okazją, by opowiedzieć tak o samym powstaniu, jak i jego łódzkich, mało znanych wątkach.

Po nekropolii oprowadzi pan Grzegorz Nawrot, autor wystawy Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego. Udział w spacerze jest bezpłatny, a wszyscy jego uczestnicy dostaną okolicznościową broszurę Historia Powstania Warszawskiego zapisana na grobach łódzkich cmentarzy. Spacer odbędzie się 31 lipca, zbiórka o godz. 17.00 przy wejściu na katolicką część Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 39.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.