Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wstęp do „Wesela”
18 marca 2024 r., godz. 18.00
23 marca, godz. 15.00
16 kwietnia, 18 kwietnia, 14 maja, 16 maja,
6 czerwca, 11 czerwca, 3 pażdziernika, godz. 18.00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Wesele Stanisława Wyspiańskiego to polski arcydramat. Niestarzejący się mimo upływu 123 lat portret polskiej duszy, marzenie i ambitne wyzwanie dla reżyserów, aktorów i teatralnych zespołów. Wesela nie wystarczy przeczytać. To dzieło, które trzeba zobaczyć, poczuć i którego trzeba doświadczyć. Tylko jak się do tego przygotować? Jak zrozumieć dzieło, o którym jeszcze za życia artysty powiedziano, że łatwiej je wygrać na fortepianie, niż opisać słowami? Jak odnaleźć się w tym chocholim tańcu przeszłości i przyszłości, faktów i fantazji, rzeczywistości i magii?
Zapraszamy do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Zabierzemy Państwa w podróż do Krakowa z przełomu XIX i XX wieku, opowiemy o bronowickich i malarskich inspiracjach Wyspiańskiego, pierwowzorach stworzonych przez niego postaci, cenzurze i skandalu wokół prapremiery. Nie zabraknie też zakulisowych historii o różnych krakowskich inscenizacjach Wesela i o tym, co w najnowszej premierze przygotował dla widzów Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Wydarzenie organizowane w ramach współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w związku z premierą Wesela w reżyserii pani Mai Kleczewskiej.
Wstęp: 30 zł. Zakup biletu online.
20 marca, godz. 18.00
Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51
„Planeta Podgórze” to nowy cykl spotkań, których tematyka będzie orbitować wokół miasta – zarówno jego historii, jak i współczesności. Przemian, przestrzeni, śladów przeszłości oraz codziennego, współczesnego życia.
Pierwszym gościem będzie pani Magdalena Milnert, twórczyni profilu Pieing w mediach społecznościowych, na którym podejmuje tematykę urbanistyki, architektury i gospodarki przestrzennej. Porozmawiamy o patodeweloperce, placach „patelniach” i łącznicy kolejowej, która mocno zmieniła krajobraz Podgórza w rejonie naszego muzeum. Spróbujemy wypunktować wady i zalety XIX-wiecznych kamienic i współczesnych apartamentowców, zastanawiając się przy tym, które z tych rozwiązań jest bardziej ekologiczne, a przynajmniej bardziej odporne na kryzys klimatyczny czy niedobory prądu.
Rozmowę poprowadzi pan Jakub Jastrzębski z Muzeum Podgórza. Wstęp wolny.
21 marca, godz. 10.30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Oprowadzanie po wystawie Śladem europejskiej tożsamości Krakowa.
„Muzeum od kołyski” to nowy cykl zajęć, który adresowany jest do rodziców i opiekunów dzieci (do drugiego roku życia) oraz rodziców spodziewających się potomstwa. Chcemy, aby czas oczekiwania na narodziny dziecka oraz urlopów wychowawczych rodzice mogli spędzić w sposób aktywny i ciekawy. Dlatego też zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów maluszków do odkrywania naszego miasta oraz oddziałów Muzeum Krakowa.
Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Rynku Podziemnego. Można tam obejrzeć relikty średniowiecznej zabudowy i fundamenty Sukiennic oraz liczne eksponaty i materiały multimedialne pozwalające zapoznać się z niezwykle bogatą historią Rynku.
Prowadzenie: pani Katarzyna Kucharska (Muzeum Krakowa).
Wstęp: 20 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
21 marca, godz. 18.00
Muzeum Krakowa zaprasza do Rydlówki na wykład w ramach cyklu „Herbatka u Rydlów”.
Święta Wielkanocy to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. W Krakowskiem zachowało się wiele zwyczajów, tradycji i obrzędów dotyczących tego niezwykłego czasu. Na wykładzie przyjrzyjmy się tradycjom i współczesnym sposobom przygotowań i obchodu święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Prowadzenie: pani Izabela Okręglicka.
Wstęp wolny. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.
21 marca, godz. 19.00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Jeszcze nieco ponad 100 lat temu w pobliżu Smoczej Jamy, u stup Wawelu, stało kilka urokliwych dworków, a na wiślanym brzegu można było natknąć się na rybackie sprzęty i łodzie. Wszystko to musiało ustąpić miejsca powstającym Bulwarom. Na szczęście w zbiorach Muzeum Krakowa (i nie tylko w nich) zachowały się liczne zdjęcia, grafiki i obrazy ukazujące to miejsc. Na ich podstawie i przy pomocy opisów postaramy się odtworzyć wygląd tego miejsca.
Prowadzenie: pan Mateusz Niemiec. Wstęp wolny.