Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wrocławski Dom Literatury

Od 5 grudnia do 8 grudnia 2019 roku we wrocławskiej Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1) odbędą się 28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Naszym Czytelnikom szczególnie rekomendujemy spotkania:

5 grudnia:

godz. 17.00–18.00 Spotkanie z Wojciechem Chądzyńskim, autorem książki „Wrocław. Wydarzenia niezwykłe”

Ceniony autor popularnych książek o Wrocławiu zaprezentuje swój kolejny tom opowieści o mieście i ludziach z nim związanych, od czasów średniowiecznych do współczesności. Pan Wojciech Chądzyński wynalazł w dziejach Wrocławia wydarzenia nie zawsze zmieniające bieg jego historii, lecz przede wszystkim interesujące i zaskakujące. Ta fascynująca podróż przez stulecia w książce uatrakcyjniona jest licznymi ilustracjami, wśród nich starymi pocztówkami i archiwalnymi, unikatowymi fotografiami. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova. Sala Niebieska.

godz. 18.00–19.00 Spotkanie z prof. Andrzejem Koziełem, autorem książki „Michael Willmann (1630–1706). Śląski mistrz malarstwa barokowego”

Pan profesor Andrzej Kozieł, wieloletni badacz życia i twórczości Michała Willmanna, w swojej nowej, bogato ilustrowanej książce zawarł aktualny stan wiedzy na temat tego najwybitniejszego śląskiego malarza. Mówi nie tylko o tym, jakie były najważniejsze realizacje malarza i na czym polegał kunszt tego artysty, ale również jak wyglądało jego życie rodzinne, jak funkcjonował warsztat, ile zarabiał na malowaniu obrazów i w jaki sposób budował swój prestiż i międzynarodową sławę. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova. Sala Niebieska.

6 grudnia:

godz. 18.00–19.00 Spotkanie z Adamem Pacholakiem, autorem książki „Elektronowy mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia a budynek ZETO”

Budynek wrocławskiego Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej przy ulicy Ofiar Oświęcimskich, autorstwa Anny i Jerzego Tarnawskich, wzbudzał zachwyt mieszkańców Wrocławia w końcu lat 60. XX wieku, kiedy został zrealizowany, i szybko stał się symbolem rozwoju wrocławskiego przemysłu komputerowego. Pan Adam Pacholak opowiada w swej książce o powojennym mieście, jego architekturze, odbudowie i zabudowie, uwikłaniach historycznych komunistycznego czasu, o kulturze Wrocławia i jego specyfice, o ludziach tu żyjących i tworzących, o ich ambicjach. Spotkanie z autorem poprowadzi pani dr hab. Agnieszka Zabłocka-Kos, prof. UWr. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova. Sala Zielona.

godz. 19.00–20.00 Spotkanie z dr Joanną Hytrek-Hryciuk, autorką książki „Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938–1944”

Spotkanie z panią dr Joanną Hytrek-Hryciuk wokół jej prekursorskiej publikacji wnikliwie badającej czas, który stanowił tło dla późniejszego dramatu wojennego, fanatycznej obrony Festung Breslau. Autorka analizuje okres utrwalonego władztwa narodowosocjalistycznego w Stadt Breslau, mówi o przeobrażaniu się codzienności mieszkańców i intelektualnego klimatu Wrocławia od 1938 r., ostatniego czasu „normalnego” życia mieszkańców miasta, do jesieni 1944 r., po której nastąpiła zdeterminowana przez czynniki militarne jego samozagłada. Rozmowę o książce poprowadzi pani Kamilla Jasińska z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova. Sala Zielona.

7 grudnia:

godz. 13.30–14.00 Odsłonięcie krasnala Ebiego

Krasnal Ebi nawiązuje do Eberharda Mocka, głównego bohatera retrokryminałów pana dra Marka Krajewskiego, których akcja toczy się w przedwojennym Wrocławiu. Promuje czytelnictwo i Wrocław jako zagłębie talentów literackich. Pomysłodawczynią przygotowania i odsłonięcia krasnala jest pani Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodnik miejski po Wrocławiu ze Stowarzyszenia Podróżników TUiTAM, a autorką krasnala jest artysta plastyk, pani Beata Zwolańska-Hołod. Odsłonięcia przed wejściem głównym do Hali Stulecia dokonają pomysłodawczyni oraz sam autor.

godz. 14.00–16.00 Jubileuszowe spotkanie z drem Markiem Krajewskim

2019 to szczególny rok dla pana dra Marka Krajewskiego, jego czytelników i mieszkańców Wrocławia. Z okazji dwudziestolecia twórczości autora Wydawnictwo Znak wydało dwie nowe powieści mistrza (Dziewczyna o czterech palcach i Mock. Golem), na ul. Jedności Narodowej 42/44a powstał mural z wizerunkiem pisarza i bohaterów jego książek, a w Teatrze Capitol odbyła się premiera spektaklu Mock. Czarna burleska. Spotkanie poprowadzi pani Małgorzata Urlich-Kornacka. Zaprasza Wydawnictwo Znak. Sala Czerwona.

godz. 18.00–20.00 Tajemnice przedwojennego Wrocławia – w opowieściach przedwojennych mieszkańców

To spotkanie będzie niezwykłe. Do Wrocławia przyjadą przedwojenni mieszkańcy. Ci, którzy opuścili miasto w styczniu 1945 r. I ci, którzy zostali w nim, gdy zmienił się w zamkniętą twierdzę. Jakie historie opowiedzą? Jakimi tajemnicami się podzielą? Rozmowę wokół książki Kamienice 2. Opowieści mieszkańców przedwojennego Wrocławia poprowadzi jej autorka, pani Joanna Mielewczyk. Sala Cesarska.

godz. 18.30–20.00 Salon Zdobywców: Maciej Zaremba Bielawski

W ramach cyklu spotkań z laureatami polskich nagród literackich przyznanych w 2019 roku zapraszamy na rozmowę z panem Maciejem Zarembą Bielawskim, polsko-szwedzkim dziennikarzem i pisarzem, którego książka Dom z dwiema wieżami zdobyła w tym roku Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Spotkanie poprowadzi pan Michał Nogaś. Zaprasza Wrocławski Dom Literatury. Sala Czerwona.

8 grudnia:

godz. 15.00–16.00 Spotkanie autorskie z Piotrem Zychowiczem wokół książki „Wołyń zdradzony”

Pan Piotr Zychowicz, publicysta historyczny, opowie o swojej książce Wołyń zdradzony, w której w wydaniu rozszerzonym znalazły się m.in. sprawozdania i memoriały podziemia z Wołynia i Galicji Wschodniej do Komendy Głównej Armii Krajowej oraz władz cywilnych Rzeczypospolitej. Zaprasza Wydawnictwo Rebis. Sala Czerwona.

godz. 16.00–17.00 Rafała Wojaczka Listy miłosne i nie

Spotkanie wokół premiery unikatowej publikacji Wydawnictwa Warstwy, która jako pierwsze tego typu wydawnictwo scala niemal kompletną korespondencję listowną prowadzoną przez Rafała Wojaczka od lat młodzieńczych aż do momentu jego tragicznej śmierci. W rozmowie udział wezmą redagujący książkę pan prof. Stanisław Bereś oraz pani Dagna Cichoń. Spotkanie poprowadzi pan Łukasz Wojtusik. Zaprasza Wydawnictwo Warstwy. Sala Niebieska.

Pełny program Targów

Targi na Facebooku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.