Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady w Muzeum Narodowym

Wykłady w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Wykłady

17-18 października 2015 roku

 

17 października, godz. 12.00

Nadworny malarz Medyceuszy – Angolo di Cosimo di Mariano zwany Bronzino

cykl: Europa we Wrocławiu. Sławni artyści w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego

Niezwykła twórczość Angola di Cosimo di Mariano zwanego Bronzino, który dzięki swojemu wybitnemu talentowi stał się nadwornym malarzem rodu Medyceuszy we Florencji, będzie tematem wykładu pani Barbary Przerwy. Artysta, malujący wielokrotnie członków rodziny książęcej i arystokrację toskańską, wypracował nowy typ portretu dworskiego pełnego wyniosłości i powagi. Bronzino był człowiekiem wybitnie uzdolnionym, projektował arrasy i dekoracje teatralne, wykonywał freski, a także tworzył poezję okolicznościową. Wstęp wolny.

18 października, godz. 12.00

Sztuka starożytnego Egiptu

cykl: Kurs historii sztuki

Najważniejsze i najciekawsze zabytki sztuki nagrobnej, architektury świątynnej, malarstwa ściennego oraz rzemiosła artystycznego powstałe w starożytnym Egipcie omówi pan Michał Pieczka. Wstęp z biletem za 5 zł.

wykład Barbary Przerwy

Plejada artystów współczesnych

Eugeniusz Minciel

17 października 2015 roku, godz. 15.00

Program:

Prezentacja pracy artysty na wystawie Polska sztuka współczesna (III piętro) – p. Joanna Korsan

Projekcja filmu p. Czesława Chwiszczuka: Eugeniusz Minciel – realizacja wystawy „Drzwi do malarstwa” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (I piętro, sala 116)

Rozmowa w gronie miłośników i krytyków sztuki z udziałem artysty

Pan Eugeniusz Minciel – malarz, przedstawiciel abstrakcji konkretnej. Absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek; mieszka i tworzy w Księżycach pod Wrocławiem.

Ma na swoim koncie ponad 60 wystaw indywidualnych i 80 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą, uczestniczył w najważniejszych wystawach Nowej Ekspresji. We wrześniu tego roku, na zaproszenie Muzeum Narodowego w Pekinie, brał udział w VI Międzynarodowym Biennale Sztuki w Pekinie (wystawa Memory and Dream). W grudniu, wraz z Urszulą Wilk, weźmie udział w Shenzhen International Watercolor Biennal w Shenzhen Art Museum w Chinach. W 2009 artysta został Laureatem Nagrody EXIT.

Eugeniusz Minciel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.