Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Wyspiański. Posłowie / Noc Muzeów

Wyspiański. Posłowie / Noc Muzeów

Muzeum Narodowe w Krakowie

„Wyspiański. Posłowie”. Artysta gromadzący tłumy nie zniknie z Muzeum

Zamknięcie monumentalnej wystawy Wyspiański, którą w ciągu 17 miesięcy obejrzało ponad 268 tysięcy zwiedzających, nie oznacza całkowitego pożegnania z twórczością tego artysty w Krakowie. Choć większość znanych dzieł z kolekcji Muzeum musi odpocząć po półtorarocznej ekspozycji w chłodnych i zaciemnionych magazynach, od 17 maja 2019 roku w Gmachu Głównym będzie można oglądać wystawę Wyspiański. Posłowie. Jest ona efektem apelu dyrekcji Muzeum do posiadaczy prac Stanisława Wyspiańskiego w prywatnych kolekcjach. Zgłosiło się kilkadziesiąt osób z całej Polski, a nawet świata. – Spośród przyniesionych prac wybraliśmy te o pewnej proweniencji i wysokiej wartości artystycznej – mówią kuratorki ekspozycji, panie Magdalena Laskowska i Łucja Skoczeń-Rąpała. – Są to m.in. rysunkowe projekty witraży i dekoracji malarskich, pastelowe i olejne portrety. Do najpiękniejszych należy niewielki ołówkowy portret Wandzi, córki Juliana Nowaka, przyjaciela i mecenasa artysty.

Kolejna część ekspozycji to prace studentów Wyspiańskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której prowadził pracownię malarstwa dekoracyjnego od roku 1902 aż do śmierci. Można obejrzeć dzieła malarskie i graficzne, m.in. Jana Rembowskiego, Kazimierza Sichulskiego, Henryka Uziembły, Jana Bulasa, oraz batiki z pracowni Antoniego Buszka. Osobną salę zajmie rzemiosło artystyczne i dizajn. Oprócz znanych widzom Muzeum mebli i dekoracji z salonu Żeleńskich oraz Domu Towarzystwa Lekarskiego po raz pierwszy pokazane zostaną tkaniny dekorowane wzorami według projektu Stanisława Wyspiańskiego, zestawione z opartymi na tych samych motywach winietami do książek.

Wystawy dopełniają przestrzenie dwóch „bibliotek”, znanych już z ekspozycji Wyspiański. Nieznany, w których ukazana została wczesna twórczość artysty inspirowana lekturami z zakresu historii sztuki, działalność Wyspiańskiego na gruncie typografii oraz jego prywatny księgozbiór zakupiony od wdowy po artyście, Teofili Wyspiańskiej.

Stanisław Wyspiański, „Portret Wandy Nowakówny”, ok. 1902, ołówek, papier, własność prywatna, fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Krakowie

Selfie z Damą i jej gronostajem? A może portret wykonany przez studentów ASP? Do udziału we wszystkich wydarzeniach – a także zwiedzenia stałych i czasowych wystaw Muzeum Narodowego w Krakowie – uprawnia bilet za złotówkę, któremu towarzyszy ozdobna moneta okolicznościowa. Noc Muzeów będzie pełna atrakcji, a szczegółowy program można sprawdzić na stronie internetowej.

Do krakowskich oddziałów zapraszamy od godz. 19.00 17 maja do godz. 1.00 w nocy 18 maja. W Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem Noc Muzeów odbędzie się, jak w większości polskich miast, z soboty 18 maja na niedzielę 19 maja. Wstęp wolny, a w programie m.in. Dobra NOCka w MUZEUM, czyli spotkanie z autorkami książek dla dzieci wydanych przez MNK (godz. 18.00-20.00), oraz maraton Muzyka i słowo (godz. 20.00-24.00). Szczegóły

„Porozmawiajmy” – wernisaż w Pawilonie Józefa Czapskiego

Jeszcze przed gorączką muzealnej nocy, 16 maja o godz. 18.00, zapraszamy na wernisaż wystawy Porozmawiajmy, prezentowanej w Pawilonie Józefa Czapskiego przy ul. Józefa Piłsudskiego 12 i towarzyszącej Krakowskim Spotkaniom Artystycznym 2019. – Hasło przewodnie tegorocznych Spotkań to „Dialog”, a ekspozycja prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie próbuje uchwycić tę delikatną materię, jaką jest komunikowanie się ze sobą, na przykładzie kilkunastu dzieł wybranych z kolekcji własnej – mówi pani kurator Anna Budzałek. Zobaczymy m.in. prace Łukasza Korolkiewicza, Pawła Taranczewskiego i Zbysława Maciejewskiego. Tytuł został zaczerpnięty od jednej z prac Ryszarda Woźniaka z warszawskiej GRUPPY.

Pegaz spętany – pokaz w Domu Józefa Mehoffera

W Domu Józefa Mehoffera od 14 maja oglądać można wypożyczony z Muzeum Narodowego w Poznaniu obraz Pegaz wśród kwiatów. Tak opisywała go Jadwiga Mehofferowa: Na niedokończonym obrazie, o którym mowa, pegaz wtargnął niebacznie w grzędy wiejskiego ogródka otaczającego dom biały z rozwartymi zielonymi okiennicami. Stanął zdumiony, bo splątały mu nogi i unieruchomiły brunatne, rozpełzłe łodygi czerwonych dalii. Temat skrzydlatego konia często powtarza się w sztuce Józefa Mehoffera. Przybliżą go wykłady pani Judyty Ley (31 maja, godz. 18.00) oraz pana dra hab. Jacka Rozmusa (7 czerwca, godz. 18.00). Szczegóły

Wydarzenia edukacyjne

15 maja

Archeolog i badania ogrodów

cykl: Rozmowy o archeologii

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 10.15

prowadzenie: p. Edyta Kuś, wstęp: 1 zł

***

Środy w cieniu sztuki

Pawilon Józefa Czapskiego, godz. 16.30

prowadzenie: p. Katarzyna Oczkowska, wstęp z biletem na wystawę

***

Zagraj w Muzeum

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, godz. 18.00

Podczas gry w ciągu 45 minut uczestnicy w dwu- lub trzyosobowych grupach (możliwa jest też gra w pojedynkę) będą musieli znaleźć jak najwięcej przedmiotów z listy. Po grze zapraszamy na krótkie oprowadzanie. Wyniki będą ogłaszane na profilu facebookowym Muzeum. Wstęp: 10 zł.

16 maja

Gipsoryt

cykl: Muzealne ZPT-y (warsztaty dla dorosłych)

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa Sytuacja się zmieniła, godz. 17.00

prowadzenie: p. Magdalena Schuster, wstęp: 30 zł

zakup biletów

17 maja

Rysunek realistyczny – detal

cykl: Kurs rysunku dla zaawansowanych (warsztaty plastyczne dla dorosłych)

Gmach Główny, godz. 17.00

prowadzenie: p. Bartłomiej Węgrzyn, wstęp: 275 zł (karnet obejmujący 11 zajęć)

18 maja

Literatura u Mehoffera: czytanie na trawie

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 11.00–15.00

Odwiedzający ogród Domu Józefa Mehoffera będą mogli zapoznać się z tomami poezji autorów nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz wierszami noblistki. Wstęp wolny.

***

Sen letniej nocy

cykl: Latający Dywan (spektakl dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat)

Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego, godz. 12.00

prowadzenie: p. Maja Luxenberg, wstęp: 10 zł

zakup biletów

19 maja

Stare / nowe

cykl: Konik muzealny (warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 7 lat)

Pawilon Józefa Czapskiego, godz. 11.00-14.00 (uczestnicy mogą dołączyć do godz. 13.00)

prowadzenie: pp. Weronika Moskwa, Martyna Majsterek

wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny), bilet rodzinny: 30 zł

***

Oprowadzanie z przewodnikiem: Wajda

Gmach Główny, godz. 12.00

prowadzenie: p. Marta Witoń, wstęp z biletem na wystawę

21 maja

Środy w cieniu sztuki

Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego, godz. 16.30

prowadzenie: p. Magdalena Schuster, wstęp z biletem na wystawę

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.