Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dawno temu – wczoraj. Najcenniejsze ojczyzny

Dawno temu – wczoraj. Najcenniejsze ojczyzny

Klub Pod Kolumnami

Barbara Maliszewska

Dawno temu – wczoraj. Najcenniejsze ojczyzny

Klub Pod Kolumnami, pl. Świętego Macieja 21, Wrocław

5 maja8 czerwca 2015 roku – wstęp wolny

Barbara Maliszewska – amatorka fotografii piktorialnej: pędzel i sztalugę zamieniła na aparat i komputer, szlachetne techniki fotograficznej ciemni – na program komputerowy – i maluje obiektywem. Jej prace powstają z inspiracji poezją symboliczną (m.in. Goethe, Yeats, Miciński) i twórczością polskich poetów młodopolskich oraz prozą Brunona Schulza, a także malarstwem różnych epok (Caravaggio, Bruegel, Vermeer, Dalí, Łempicka).

Usta moje bledną — fot. Barbara Maliszewska

Piktorializm i symbolizm prac pani Barbary Maliszewskiej dają szerokie pole dla wyobraźni wrażliwego odbiorcy. Oniryczne obrazy opowiadają o przemijaniu życia, zatracaniu wartości i upadku klasy mieszczańskiej – zbiorowego nośnika szeroko pojętej kultury. Często nie są to fotografie dokumentujące tu i teraz, lecz przenikające się z kadrami, które pojedynczo gdzieś i kiedyś istniały lub istnieją, a teraz (tak jak we śnie) kreują nową, wyimaginowaną rzeczywistość, nasyconą uczuciami. Są opowiadaniem o tym, jaki świat widzi autorka oczami wyobraźni pełnej emocji i przemyśleń.

Z cieniem — fot. Barbara Maliszewska

Fotografia piktorialna to nie czyste oddanie tego, co zarejestrował aparat, lecz tego, co autor widział oczami duszy, naciskając spust migawki. Piktorializm, a szczególnie modern-piktorializm, to zamiana pędzla i sztalugi na aparat fotograficzny i komputer, szlachetne techniki fotograficznej ciemni ustąpiły miejsca programowi komputerowemu.

www.kolumny.art.pl

www.facebook.com/kolumny

W cieniu dobrego drzewa — fot. Barbara Maliszewska

Na własnych śmieciach — fot. Barbara Maliszewska

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.