Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Wystawa obrazów Håkona Gullvåga

Wystawa obrazów Håkona Gullvåga

Ambasada Królestwa Norwegii

Pan Håkon Gullvåg to jeden z najwybitniejszych twórców norweskich w dziedzinie nowoczesnej sztuki sakralnej. W ciągu ostatnich lat jego obrazy zdobiły liczne kościoły zarówno w Norwegii, jak i na całym świecie. Wkrótce będzie okazja, aby dzieła artysty po raz pierwszy zobaczyć w Polsce. Zostaną one pokazane w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie (27 lutego27 marca 2015 roku).

Håkon Gullvåg (ur. 1959) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Trondheim. Artysta osiągnął przełom już w młodym wieku, kiedy to zaraz po pierwszej wystawie w Oslo (1983) jego prace zostały dodane do kolekcji Muzeum Narodowego.

Jest on nie tylko uznanym malarzem surrealistą, ale dał się też poznać jako nowatorski interpretator portretów. Artysta namalował całą serię niekonwencjonalnych portretów najznamienitszych osobistości, włącznie z norweską rodziną królewską.

W 2003 r. zwierzchnicy luterańskiego Kościoła Norwegii, w których władaniu znajduje się Katedra Nidaros w Trondheim, postawili przed artystą prawdziwe wyzwanie: poprosili go, aby namalował pełny cykl biblijny w formie wielkoformatowych obrazów na płótnie, jako czasową dekorację w Katedrze. Katedra Nidaros uznawana jest za święte miejsce w Norwegii – tradycyjne miejsce pochówku norweskich rodzin królewskich i miejsce koronacji kolejnych monarchów. Gotowe prace zostały pokazane latem 2005 roku i wywołały szeroką dyskusję w prasie krajowej.

Od tego czasu Cykl biblijny Håkona Gullvåga był wystawiany w wielu miejscach w Norwegii i innych krajach, m.in. w Jerozolimie. Polacy będą mogła obejrzeć dzieła w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 81.


1 Warto zadać pytanie: dlaczego luterańskie dzieła sakralne nie będą prezentowane w Warszawie w protestanckim kościele Świętej Trójcy przy placu Stanisława Małachowskiego? – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.