Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Wystawa „Zbrodnia Katyńska”

Wystawa „Zbrodnia Katyńska”

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

W dniach 10-24 kwietnia 2015 r. wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. Zbrodnia Katyńska gościć będzie na Rynku Centrum Handlowego „Manufaktura” przy ul. Jana Karskiego 5.

Jest to poszerzona wersja ekspozycji powstałej w 2010 r. przy okazji obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Nową wystawę poszerzono o wątki tylko zasygnalizowane lub nieuwzględnione w poprzedniej wersji: okoliczności odkrycia zbrodni, genezę kłamstwa katyńskiego i drogę do prawdy. Wystawa prezentuje widzom także sylwetki osób, które znalazły się w „cieniu Katynia”, a więc nie tylko ofiar, ale świadków i sprawców zbrodni. Autorami wystawy są: pp. Milena Romanowska (projekt plastyczny) i Paweł Kowalski (scenariusz wystawy).

***

Po agresji ZSRS na Polskę 17 września 1939 r. do niewoli sowieckiej dostało się 250 tys. obywateli polskich: żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji, straży więziennej i innych służb. Na przełomie 1939 i 1940 r. NKWD aresztowało tysiące obywateli polskich pod zarzutem „działalności kontrrewolucyjnej”. W dniu 5 marca 1940 r. władze najwyższe ZSRS wydały decyzję o rozstrzelaniu blisko 15 tys. jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 11 tys. więźniów przetrzymywanych w więzieniach tzw. Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy. Ostatecznie w kwietniu i maju 1940 r. zamordowano 21 857 polskich obywateli. Władze Związku Sowieckiego dopiero w 1990 r. przyznały się do popełnienia zbrodni, po półwieczu podtrzymywania kłamstwa w tej sprawie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.