Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wystawy w Muzeum Miejskim Wrocławia

Wystawy w Muzeum Miejskim Wrocławia

Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum Miejskie Wrocławia serdecznie zaprasza na wystawę

Ordery i odznaczenia państw Unii Europejskiej

Ekspozycja prezentuje kilkaset odznaczeń pochodzących z 25 spośród 27 państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej. W ten sposób obok orderów polskich, niemieckich i francuskich publiczność zapozna się również z obiektami pochodzącymi z mniejszych państw, takich jak Chorwacja, Cypr, Luksemburg i Słowacja.

Swoje prywatne odznaczenia użyczyli na potrzeby wystawy panowie prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz senator Bogdan Zdrojewski, wzbogacając w ten sposób zbiory Muzeum Sztuki Medalierskiej – jednego z oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia, z którego kolekcji pochodzi większość prezentowanych przedmiotów.

Pałac Królewski, Muzeum Historyczne, ul. Kazimierza Wielkiego 35

Wystawa czynna: 7 lipca5 września 2021 r., od środy do niedzieli w godz. 11.00–17.00.

Ordery i odznaczenia państw Unii Europejskiej

Ordery i odznaczenia państw Unii Europejskiej

*****

Muzeum Miejskie Wrocławia serdecznie zaprasza na wystawę

Elżbieta Wernio. Zmory teatralne

Wystawa jest impresją na temat zawodu scenografa teatralnego. Sztuka ta jest wyjątkowo nietrwała, istnieje tylko tak długo, jak pamięć o niej – u widzów i twórców. Scenograf to zawód wymagający, angażujący wszystkie możliwe umiejętności i talenty oraz emocje i przeżycia na skrajnie wysokiej skali. (Elżbieta Wernio)

Częścią wystawy jest instalacja zainspirowana scenografiami tworzonymi do sztuk Tadeusza Różewicza, realizowanymi przez autorkę Kartoteki, Starej kobiety i Pułapki.

Praca scenografa to przestrzeń, kostium, materia zrealizowana, ingerująca w zaistniałe struktury. Nie można jej spłaszczyć i przypiąć do ścian muzeum. Jej realność i odrealnienie to znowu prowokacja, mająca poruszyć emocje i zafundować odbiorcy przeżycie. Myśl Różewicza – jego definicje ludzkiej natury – stała się doskonałą prowokacją dla rysunków, grafik, instalacji. Prace studentów, którzy dotykali również poezji Tadeusza Różewicza i odkrywali ją na nowo przez ostatni, pandemiczny rok akademicki, są uzupełnieniem trwającego roku Różewicza. Dowodem pośrednim na to, jak twórczość tego poety nadal żyje w mieście, które wybrał.

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, pl. Wolności 7a

Wystawa czynna: 7 lipca – 31 sierpnia 2021 r., od środy do niedzieli w godz. 11.00–17.00.

Zmory teatralne

*****

Muzeum Miejskie Wrocławia serdecznie zaprasza na wystawę

Zbigniew Makarewicz. Kolekcje 1950–2020 

Zbigniew Makarewicz – ur. 1940 r. w Wilnie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Artysta rzeźbiarz, aktor, performer, happener, pionier sztuki pojęciowej, organizator ruchu artystycznego, krytyk sztuki, publicysta, działacz społeczny i polityczny, nauczyciel akademicki.

W latach 1958–1965 odbywał studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w pracowniach prof. prof. Xawerego Dunikowskiego i Apolinarego Czepelewskiego i w 1965 r. obronił pracę dyplomową z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem, uzyskując stopień magistra sztuki.

Założyciel galerii sztuki Piwnica Świdnicka (1966–1967), Centrum Badań Artystycznych we Wrocławiu (z Jerzym Ludwińskim), Galerii X we Wrocławiu (1978–1981 i 1990–1994). Od 2007 r. prowadził Mały Festiwal Makarewicza (2010–2011: edycja międzynarodowa). Od 2014 r. pracuje we własnym Centrum Badań Artystycznych we Wrocławiu.

Uczestnik wystaw, sympozjów, konferencji i jury, m.in.: 1969 – konferencja twórców i teoretyków sztuki „Sztuka w epoce technologicznej”, „Wzór «X» (iks) – miejsce sztuki w epoce komunikacyjnej”, Galeria BWA, Katowice; 1970 – Sympozjum Plastyczne Wrocław’70; 1972 – wystawa polskiej sztuki współczesnej Atelier 72, Edynburg; 1979 – sympozjum „Możliwości sztuki”, Galeria X, Galeria Katakumby, Wrocław; 1981 – Kongres Kultury Polskiej, Warszawa; 1985 – Sympozjum Droga i Prawda, kościół pw. Świętego Krzyża, Wrocław.

Patio, Stary Ratusz, Rynek

Wystawa czynna: 24 lipca12 września 2021 r., od środy do niedzieli w godz. 11.00–17.00.

***

Zapraszamy na spotkania na wystawie, po której oprowadzi autor, pan prof. Zbigniew Makarewicz, i opowie o swojej twórczości. Zaplanowane są trzy spotkania: 5 września, godz. 11.00, 5 września, godz. 15.00, 8 września, godz. 15.00. Wstęp z biletem do muzeum. Nie obowiązują zapisy.

Zbigniew Makarewicz

*****

Muzeum Miejskie Wrocławia serdecznie zaprasza na wystawę

Zbigniew Horbowy. Dziś prawdziwych kieliszków już nie ma

Zbigniew Horbowy – polski artysta, jeden z najwybitniejszych europejskich projektantów szkła, twórca własnej szkoły wzorniczej, pedagog. Laureat Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Dolnej Saksonii (pośmiertnie we wrześniu 2019 r.). Mimo że nadal przeżywamy rozstanie z tym wyjątkowym projektantem, to pamiętamy także, że zostawił nam rzecz dla artysty najcenniejszą – swoje dziedzictwo, ślad kreatywności, przemyśleń i twórczych wizji. Każdy z nas może je odnaleźć, oglądając wspaniałe szkła zaprojektowane przez Zbigniewa Horbowego, niemające sobie równych nie tylko w polskim wzornictwie.

Sala Książęca, Stary Ratusz, Rynek

Wystawa czynna: 30 sierpnia 2019 – 4 kwietnia 2022 r., od środy do niedzieli w godz. 11.00–17.00.

Dziś prawdziwych kieliszków już nie ma

zdjęcia: T. Gąsior, Muzeum Miejskie Wrocławia

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.