Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Zakupy rzeźbiarskie króla Jana III Sobieskiego w Holandii i Niderlandach Hiszpańskich w świetle źródeł

Zakupy rzeźbiarskie króla Jana III Sobieskiego w Holandii i Niderlandach Hiszpańskich w świetle źródeł

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza 9 października 2018 r. o godz. 14.00 na seminarium Monumentum Sobiescianum: Zakupy rzeźbiarskie króla Jana III Sobieskiego w Holandii i Niderlandach Hiszpańskich w świetle źródeł.

Część pierwsza: Zespół figur ołowiano-cynowych do ogrodu wilanowskiego z pracowni Barenta de Rijpa / Dronrijpa w Amsterdamie. Temat zaprezentuje pan dr hab. Michał Wardzyński.

Badania europejskich konotacji zakupów i przedsięwzięć artystycznych króla Jana III skupiały się dotąd niemal wyłącznie na Italii i Francji. Kierunek niderlandzki podjął wstępnie tylko Mariusz Karpowicz, słusznie wskazując na podobieństwo zespołu rzeźb z fasady frontowej do najlepszych antwerpskich dzieł pracowni Artusa II Quellinusa. Nowe odkrycia archiwalne Jana Nieuwdorpa, Kewina E. Kandta i autora referatu oraz kwerenda porównawcza w zbiorach holenderskich i belgijskich pozwalają dzisiaj na nowo postawić pytania o sieć kontaktów handlowych i artystycznych władcy, grono angażowanych twórców oraz wpływ, jaki styl baroku flamandzkiego wywarł na gust króla i jego decyzje o wyborze własnych rzeźbiarzy nadwornych: Stefana Schwanera i Andrzeja Schluetera młodszego.

Wystąpienie będzie poświęcone przeznaczonej do ogrodu willi królewskiej grupie ponad 48 ołowiano-cynowych, złoconych płatkowo figur ogrodowych, które zakupiono w kilku partiach w Amsterdamie między 1679 a 1684 r. Ukazane zostaną też analogiczne zespoły w prestiżowych europejskich zbiorach monarszych i arystokratycznych: w Niderlandach, Rzeszy Niemieckiej, Portugalii, Danii i Szwecji oraz Anglii.

Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23, Warszawa (biały dworek na przedpolu pałacu wilanowskiego)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.