Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Październik ‘56 — zapomniana rocznica?

Październik ‘56 — zapomniana rocznica?

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zapraszają 10 października 2016 r. o godz. 17.30 do sali 221 Łódzkiego Domu Kultury (ul. Romualda Traugutta 18) na panel dyskusyjny zatytułowany Październik ‘56 – zapomniana rocznica?

Śmierć Józefa Stalina w 1953 r. pociągnęła za sobą lawinę przemian w ZSRS i bloku komunistycznym. W Polsce od czasu krwawo stłumionych przez wojsko i milicję protestów robotniczych w Poznaniu w czerwcu 1956 r. utrzymywał się stan niepokoju. Władze partyjne, zdając sobie sprawę z napięć, do których doprowadziły stalinizm, kolektywizacja oraz gospodarka planowa, gorączkowo szukały wyjścia z pogarszającej się sytuacji.

W październiku 1956 r. stało się oczywiste, że kluczem do rozwiązania kryzysu jest powrót do władzy Władysława Gomułki, autora koncepcji polskiej drogi do socjalizmu. 19 października, dzień przed zaplanowanym plenum Komitetu Centralnego, na którym miało dojść do wyboru Gomułki na pierwszego sekretarza partii, do Warszawy przyleciała niespodziewanie delegacja radziecka na czele z Nikitą Chruszczowem.

W tym samym czasie – w nocy z 18 na 19 października – oddziały Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, które opuściły swoje garnizony na Dolnym Śląsku i Pomorzu, rozpoczęły marsz w kierunku Warszawy. Kraj znalazł się w stanie wrzenia, w większych i średnich miastach odbywały się wiece poparcia dla Gomułki, protestujące jednocześnie wobec radzieckiej interwencji.

Jak z perspektywy sześćdziesięciu lat pamiętamy te wydarzenia? Czy słusznym jest twierdzenie, że Październik ‘56 to najbardziej zapomniany przełomowy moment w historii PRL-u? Jakie miejsce zajmuje polski rok 1956 w perspektywie innych kryzysów systemu komunistycznego, poczynając od masowych protestów w NRD w 1953 r., kończąc na stanie wojennym i kryzysie lat osiemdziesiątych w Polsce?

Rozmawiać będą:

pan prof. dr hab. Jerzy Eisler (historyk, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, autor książki „Polskie miesiące”, czyli kryzys(y) w PRL),

pan dr hab. Janusz Wróbel (historyk, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi, współredaktor książki Łódź w latach 1956-1957).

Prowadzenie: pan dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi). Wstęp wolny.

Jednocześnie informujemy, że od 14 października do 18 listopada 2016 r. na wysokości ul. Piotrkowskiej 68 w Łodzi prezentowana będzie wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej, zatytułowana 1956. Polska – Węgry. Historia i pamięć.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.