Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Zarys austriackiej teorii państwa

Zarys austriackiej teorii państwa

Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii

KoLiber Wrocław oraz Koło Naukowe Ogólnej Teorii Ekonomii im. Ludwiga von Misesa zapraszają na pierwsze w tym semestrze spotkanie Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie odbędzie się 26 marca 2014 r., godz. 18.30, w sali 2.04 budynku D WPAiE.

Z tej okazji do Wrocławia zawita pan Karol Zdybel, koordynator KASE Warszawa, a jednocześnie prezes stołecznego oddziału KoLibra. Przedstawi Zarys austriackiej teorii państwa. Nie chodzi tu jednak — jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka — o przedstawienie normatywnej koncepcji ustrojowej (podobnej do tej wyłożonej w Konstytucji wolności Hayeka).

W ramach szkoły austriackiej i w oparciu o dorobek teoretyczny przedstawicieli szkoły, a dokładniej: w tradycji Misesa, Rothbarda i Hoppego, pojawiła się bowiem krytyczna analiza państwa, skupiająca się na wskazywaniu tych elementów instytucji państwa, które dzięki samemu swojemu istnieniu silnie oddziałują na zamożność społeczeństw, dobrobyt, własność prywatną i kulturę.

Ta analiza ma również swoją stronę dynamiczną — austriacy zastanawiają się, które państwa triumfują w międzypaństwowej rywalizacji i jak ta rywalizacja odbija się na życiu społecznym. Obejmuje również analizę ustrojową państw. Wszystko to stanowi — zdaniem poszczególnych autorów-przedstawicieli ASE — przedłużenie rdzenia teorii ekonomii, jaka została wypracowana w ramach szkoły austriackiej.

Po wykładzie przewidywana dyskusja i wyjście integracyjne. Zapraszamy!

Zapraszamy: Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Uniwersytecka 7-10, budynek D, sala 2.04.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.