Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Grzybowo: Zimowisko 1014-1015. Opowieści o legendarnych początkach Polski

Zimowisko 1014-1015. Opowieści o legendarnych początkach Polski

Grzybowskie Zimowiska

Opowiadają też starcy sędziwi, że ów Popiel wypędzony z królestwa tak wielkie cierpiał prześladowanie od myszy, iż z tego powodu przewieziony została przez swoje otoczenie na wyspę, gdzie tak długo w drewnianej wieży broniono go przed owymi rozwścieczonymi zwierzętami, które tam przepływały, aż opuszczony przez wszystkich dla zabójczego smrodu [unoszącego się z] mnóstwa pobitych [myszy], zginął śmiercią najhaniebniejszą, bo zagryziony przez [te] potwory.

Tyle wiemy o śmierci legendarnego Popiela, a wszystko dzięki zapisom Anonima tzw. Galla. Jednak wielu z nas słyszało jeszcze o Kruszwicy, jako miejscu, gdzie zginąć miał ów przesławny książę Popiel. Większość pewnie widziała również tzw. Mysią Wieżę, relikty zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, gdzie według kujawskich podań zginął haniebną śmiercią Popiel. Co my odtwórcy, historycy i archeolodzy wiem o tych czasach? Co działo się przed 963 rokiem, kiedy to książę Mieszko I, jeszcze jako poganin pojawił się na kartach „Dziejów saskich” Widukinda z Korbei, mnicha benedyktyńskiego. Czy pierwszy historyczny książę z dynastii Piastów był ślepy, a jego przodek był oraczem i biednym wieśniakiem? Początki dynastii Piastów są dla nas wciąż niejasne, pełne niedomówień i domysłów. Zbliża się czas świąt, zabiegani zapominamy o naszych korzeniach. Ale warto znaleźć choć krótką chwilę, aby w miejscu unikalnym, bo pamiętającym czasy plemienne, czyli w wielkopolskim Grzybowie, usiąść i pijąc rozgrzewający napar z lipy, posłuchać opowieści o czasach upadku Popiela oraz o narodzinach potęgi Piastów. Warto dotrzeć 20 grudnia 2014 roku do Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie. Piastowskie grodzisko, otoczenie rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej zagrody, odtwórcy w zimowych strojach i trzaskające płomienie ogniska to doskonały klimat do rozmów o początkach Polski.

Wszystko to będzie działo się we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Poznania, a odtwórcy zagoszczą na terenie wczesnośredniowiecznej zagrody w grzybowskim grodzie. Przypominamy, że patronami medialnymi wydarzenia są portal Historykon.pl i poznańska drukarnia Letica. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Zimowisko 1014-1015. W mroźnej zawiei”. Projektu, którego pomysłodawcami są dr Marcin Danielewski i Marta Bucka.

Serdecznie zapraszamy!

Grzybowo 10A, 62-300 Września

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.