Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Zimowy Wieczór Światła w Łazienkach Królewskich

Zimowy Wieczór Światła w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Ogrody najpiękniejszych rezydencji
rozbłysną w Zimowy Wieczór Światła

Nietypowa pora, magiczne miejsce, a do tego zachwycająca, zimowa sceneria i tajemniczy blask lampionów – Łazienki Królewskie zapraszają na spacer i jedyne w swoim rodzaju wydarzenie plenerowe, które odbędzie się 18 lutego 2017 roku. W Zimowym Wieczorze Światła weźmie udział także pięć innych muzeów rezydencji w Europie i Chinach. W Warszawie punktem kulminacyjnym będzie koncert na tarasie Pałacu na Wyspie.

Raz w roku goście Łazienek Królewskich mają okazję podziwiać ogrody króla Stanisława Augusta w tak niezwykłej, wprost baśniowej odsłonie i odbyć spacer z lampionami w towarzystwie kilkunastu tysięcy uczestników. Początek o godz. 19.00, finał o 19.40 przed Pałacem na Wyspie.

Trzy specjalnie wytyczone trasy poprowadzą spacerowiczów przez najpiękniejsze rejony Łazienek Królewskich i spotkają się na tarasie Pałacu na Wyspie. Trasa niebieskich lampionów wyrusza spod Pomnika Chopina, biegnie m.in. przez Ogród Romantyczny i dalej Promenadą Królewską. Przechadzkę po Ogrodzie Chińskim proponuje szlak zielonych lampionów (początek przy Ermitażu). Wreszcie trasa czerwonych lampionów – najdłuższa, startuje przy wejściu od ul. Gagarina i wiedzie wzdłuż Ogrodu Modernistycznego, obok Amfiteatru, przez Ogród Włoski do Pałacu na Wyspie.

Każda marszruta dostarczy spacerowiczom niezapomnianych wrażeń: będzie można zobaczyć pięknie oświetlone zabytki Łazienek, posłuchać opowieści edukatorów z muzeum, a także spotkać aktorów w strojach z epoki i poczuć atmosferę osiemnastowiecznej Warszawy. O godz. 19.40 na tarasie Pałacu na Wyspie rozpocznie się koncert zespołu The New Brass Trio w składzie: panowie Przemysław Skałuba (saksofon tenorowy), Damian Marat (trąbka) i Wojciech Baranek (tuba). Muzycy zagrają utwory m.in. Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jerzego Fryderyka Händla i Jana Sebastiana Bacha.

Zimowy Wieczór Światła, wydarzenie zainicjowane w 2014 r. przez Łazienki Królewskie, to część międzynarodowego projektu „Ogrody Światła”. Bierze w nim udział sześć muzeów rezydencji w Europie i Chinach: Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny), Zamek Frederiksborg Hillerød (Dania) i Muzeum Łazienki Królewskie. „Ogrodom Światła” poświęcone będą specjalne projekcje podczas Zimowego Wieczoru Światła i wystawa fotografii w Galerii Plenerowej – można ją oglądać do 20 lutego.

Udział w Zimowym Wieczorze Światła jest bezpłatny. Lampiony można kupować od 16 lutego w kasach muzeum, a także w dniu wydarzenia – od godziny 18.00 w trzech punktach sprzedaży na początku każdej trasy.

fot. Paweł Czarnecki

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.